Ситуація: на колись рівній шкірі утворилися неглибокі ямки, схожі на шрами. І вони не зникають з часом. Чому це сталося і що робити далі, розбирається редактор Л’Етуаль Ольга Жітпелева.

«Скажи чесно, тебе б’ють вдома?» – серйозно запитує ортопед на шкільній диспансеризації. Спочатку я відчуваю шок, потім збентеження і нарешті просто гублюся, не знаю, що відповісти. Лікар повертає мене спиною до великого дзеркала і просить подивитися на відображення. На світлій шкірі контрастно виділяються перпендикулярні хребту яскраво-фіолетові лінії. Я бачу їх вперше і не уявляю, звідки вони взялися. Одне ясно – немає від будь-яких травм. Уже вдома мама пояснює, що лікар у дитячій поліклініці некомпетентний, і це всього лише розтяжки.

Що таке розтяжки

У шкіри є межа натягу. Вся справа в дермі – сполучній частині, що знаходиться між епідермісом (зверху) і жировою клітковиною (знизу). Вона менш еластична і, відповідно, вимагає більше часу для рівномірного розтягування. Коли тіло росте швидше, ніж треба, наприклад при різкому наборі ваги, шкіра тріскається, а на місці розривів згодом утворюються рубці. Це і є розтяжки, або, як їх ще називають, стриї.

Вони виглядають як вузькі хвилясті смуги з борознами атрофованої тканини. На них, як і на будь-якому шрам, немає волосяних фолікулів, сальних і потових залоз. Свіжі, щойно утворилися розтяжки зазвичай червоно-фіолетового кольору. Чим вони старші, тим світліше стають – аж до повного вицвітання. Зазвичай вони з’являються на животі, ногах, спині і грудях.

Причини появи розтяжок

  • Як уже сказано, одна з головних причин – різке зростання організму . І мова не тільки про вагітність і скачках ваги, коли стрімко набираєш масу, а потім скидаєш. Під час пубертату тіло підлітка може прийти до своєї «остаточної формі». Це моя історія: до тринадцяти років в мені був 171 сантиметр росту, а вага коливався від 50 до 54 кілограмів. З тих пір нічого не змінилося: мені 22 роки, а я продовжую носити джинси, які мама купила мені 9 років тому.
  • Ще поява розтяжок залежить від кількості колагену і еластину в організмі: саме вони відповідають за еластичність і пружність шкіри. Відповідно, чим цих речовин менше, тим більша ймовірність розривів. Недолік колагену може бути пов’язаний з вживанням біодобавок. «До появи розтяжок призводить, наприклад, прийом стероїдів протягом довгого часу. Вони, по суті, перетравлюють колаген », – каже дерматолог Форам Патель.

Сухість теж може стати причиною утворення рубців  – згадайте, як взимку після морозу тріскається шкіра на руках. Тут все по аналогії, тільки в більш великих масштабах.

Не обійшлося і без генетики . Ні, розтяжки не передаються з покоління в покоління, а ось суха шкіра і низький рівень колагену і еластину – так.

Профілактика появи розтяжок

Від появи розтяжок неможливо застрахуватися повністю. Але є три простих правила, які знизять вірогідність:

  • Слідкуйте за харчуванням. У раціоні має бути багато білка: саме з нього будуються колаген та еластин.
  • Пийте достатньо води і не допускайте зневоднення шкіри.
  • Користуйтеся зволожуючим кремом, маслами, молочком для тіла після душу. Ось тут  зібрали оновлену добірку коштів від розтяжок.

Як боротися з розтяжками (і чи потрібно)

У мережі повно рад, як позбутися від рубців на тілі, але далеко не кожен працює. Наприклад, прийом спіруліни, водорості з амінокислотами, органічними мінералами і вітамінами. Штука корисна : підсилює імунітет, має протизапальні властивості, знижує рівень холестерину. Одна біда – на зникнення розтяжок вона ну зовсім не впливає: атрофовану тканину неможливо відновити. Тому ніякі кавові скраби, хімічні пілінги і креми з написом «від розтяжок» ситуацію не виправлять. Максимум, чого ви досягнете – зміни кольору рубців.

Єдиний дієвий спосіб – лазерне шліфування . Суть процедури в  вирівнюванні шкірного рельєфу, видаленні частини змінених клітин шкіри і стимулюванні вироблення колагену і еластину.

Повністю позбавитися від тканини з рубцями і «наростити» новий шар неможливо. Ціна за процедуру залежить від площі роботи. Обробка одного квадратного сантиметра шкіри лазером в косметологічних клініках варіюється в межах 500 -1000 гривень. Розтяжки на моєму тілі займають відсотків п’ятнадцять всієї шкіри: на спині, руках, сідницях і внутрішній стороні стегон. Щоб позбутися від них, мені потрібно накопичити … приблизно пару сотень тисяч.

Чи варто воно того? Вирішувати вам. Все залежить від ваших естетичних поглядів, адже наявність розтяжок ніяк не відчувається фізично. Якщо дотик до горбистої шкірі або вид шрамів доставляє вам дискомфорт, – дерзайте.

Залишити відповідь