У чому користь молока для організму? Чи правда, що упаковане молоко може бути безпечніше і корисніше, ніж здається? І яке молоко може викликати розлад шлунка? Розбираємося з домислами і науковими фактами молочного питання.

Користь молока

Людина харчується молоком практично з народження, тому важко уявити, як ми обходилися б без нього в дорослому житті. У молоці міститься вся група молочнокислих бактерій: лактобацили, лактококи, біфідобактерії та ін. Вони використовують для своєї життєдіяльності процес молочнокислого бродіння, тобто зброджують лактозу з подальшим утворенням молочної кислоти. Потрапляючи в наш організм, вони починають конкурувати з шкідливими мікроорганізмами, які мешкають у нас в кишечнику.

«Бактерії, що містяться в молоці, для нас вкрай важливі: вони виробляють молочну кислоту, яка вбиває мікроорганізми-шкідники, – розповідає доцент кафедри мікробіології біологічного факультету МГУ ім. М. В. Ломоносова Олена Володимирівна Семенова. – Останні навіть не завжди патогенні, однак вони накопичують в результаті своєї життєдіяльності всередині нас токсичні речовини ».

Пити молоко корисно по безлічі причин.

  • Молоко зміцнює імунітет.
  • Молоко допомагає боротися з простудними захворюваннями.
  • Вживання молока на ніч сприяє міцному сну. Саме тому дітям перед сном традиційно дають випити теплого молока.
  • Молоко є найважливішим постачальником вітамінів і мінеральних речовин: містить велику кількість рибофлавіну (вітамін B2), вітамінів A, D, B1, B12, кальцій, калій, фосфор, магній, натрій, залізо, фтор, йод.
  • Молоко за умови низької жирності допомагає схуднути і сприяє ефективному спалюванню жирів.
  • Якщо пити молоко регулярно, знижується ймовірність захворіти на цукровий діабет.  

Чому від молока буває розлад? 

Але іноді організм переносить молочні продукти погано, і від їх вживання можуть виникнути проблеми зі шлунком. Розлад найчастіше може бути викликано двома причинами. Перша – суто хімічна: у людини знижена кислотність, і тому лактоза, молочний цукор, не засвоюється. Друга причина: в непастеризованном молоці можуть перебувати мікроорганізми групи ентеробактеріація. «Припустимо, корів доїли в неідеальних санітарних умовах, було брудно, в молоко потрапили кишкові бактерії. Вони можуть викликати отруєння або бактеріальне ускладнення », – пояснює Семенова.

Для довідки: Молоко стерильне всередині корови – і тільки всередині здорової корови. Під час доїння в молоко навіть з повітря потрапляють бактерії, які активно розмножуються і протягом двох годин призводять продукт до «забрудненості». Тому, якщо ви віддаєте перевагу парному молоку, ви повинні бути впевнені:
Корова була здорова під час доїння і не менше десяти днів до нього.
Доїння відповідало всім санітарним нормам.
Молоко потрапило до вас не пізніше двох годин після доїння. 
Якщо є сумніви, краще вибирати молоко, яке пройшло термообробку і з найменшою часткою ймовірності викличе розлад шлунка.

Чи корисно пастеризоване і ультрапастеризоване молоко? 

Існує упередження, що «магазинне молоко» пити шкідливо, його нібито розбавляють чимось, тому воно так довго зберігається. Найбільш поширені види обробленого пакетованого молока – це пастеризоване і ультрапастеризоване.

Саме з метою знезараження і продовження терміну придатності продукту і була придумана термічна обробка.

Технологія пастеризації не нова, її запропонував французький вчений Луї Пастер ще в XIX столітті. Харчова цінність молока при цьому не змінюється, небезпечні мікроорганізми гинуть, а корисні вітаміни і ферменти залишаються. При пастеризації продукт проходить одноразовий нагрів до 60 ° C протягом 60 хвилин або при температурі 70-80 ° C протягом 30 хвилин.

У XX столітті була винайдена ультрапастеризація – «найважливіше досягнення харчової промисловості ХХ століття» за версією Інституту харчових технологій США.

Ультрапастеризація – це більш сучасний метод обробки молока. При ультрапастеризації молоко нагрівається до температури 137 ° С. При такій температурі воно витримується всього кілька секунд, після чого швидко охолоджується до кімнатної температури. Моментний перепад температур і короткостроковість процесу дозволяють зберегти більше корисних властивостей молока, при цьому «знешкоджуючи» його від небезпечних мікроорганізмів. Завдяки розливу молока в закритих (асептичних) умовах, в нього не потрапляють бактерії з повітря, а багатошарова картонна упаковка захищає молоко від світла і зовнішніх чинників, тому таке молоко може зберігатися до півроку. Саме завдяки відсутності бактерій і надійному захисті від зовнішніх факторів таке молоко не кисне і в закритому вигляді може зберігатися без холодильника.

Ультрапастеризація є найбільш щадним способом обробки, що дозволяє зберегти органолептичні характеристики, склад і поживні властивості молока.

5 причин на користь ультрапастеризованого молока:

1. Щоб не було розладу шлунка через забрудненість молока.
2. Щоб отримувати більше корисних вітамінів і мікроелементів.
3. Щоб економити час на походах в магазин і закуповуватися про запас.
4. Щоб звільнити місце в холодильнику для швидкопсувних продуктів.
5. Щоб вживати більш сучасні продукти, адже технології не стоять на місці.

Залишити відповідь