Тут все, що вам потрібно знати про колаген. Що таке колаген, що він дає нашому організму, і чи дійсно добавки з колагеном покращують наше здоров’я та красу?

Ми хочемо виглядати і почуватися краще, і ми готові на багато чого, щоб досягти цього. Навіть додавати колагеновий порошок у свою ранкову каву чи чай.

Що таке колаген?

Колаген – це тип білка, який міститься в сполучній тканині, шкірі, сухожиллях, кістках та хрящах. Колаген є найбільш поширеним структурним білком, який формує структуру наших клітин та тканин, скріплюючи клітини нашого організму та відіграючи важливу роль у клітинних процесах, у тому числі:

 • процеси регенерації тканин;
 • В імунних реакціях ;
 • У міжклітинній комунікації ;
 • У процесах міграції клітин (старі чи пошкоджені клітини замінюються новоствореними клітинами).

Колаген становить одну третину від загальної ваги всіх білків в організмі людини та три чверті сухої ваги шкіри.

Колаген складається з трьох ланцюгів, закручених у тугу потрійну спіраль. Кожен ланцюг складається з понад 1400 амінокислот (вони можуть повторюватися кілька разів)!

Найбільш важливими амінокислотами в колагені є:

 • Пролін – становить майже 15 відсотків колагену. Пролін допомагає захистити цілісність судин, покращує здоров’я суглобів та серцево-судинної системи;
 • Гліцин – становить близько третини всіх білків колагену. Незважаючи на те, що це найменша за розміром амінокислота, гліцин дуже впливає. Гліцин допомагає будувати здорові нитки ДНК. Це також одна з трьох амінокислот, що входять до складу креатину , що сприяє здоровому зростанню м’язів та збільшує кількість енергії, доступної під час тренування.
 • Глютамін – вважається однією з найважливіших амінокислот у нашому організмі. Дослідження показують, що глютамін допомагає запобігти занепокоєнню, напруженню та порушенням сну, покращує концентрацію уваги та імунітет, а також підвищує рівень енергії. Азот, що виробляється у великих кількостях глютаміном, допомагає загоювати рани та запобігає виснаженню м’язів та болю в суглобах.
 • Аргінін (також званий L-аргінін) у нашому організмі перетворюється на оксид азоту, який важливий для наших кровоносних судин та здоров’я серця. L-аргінін також стимулює викид гормону росту та інсуліну в організмі, сприяє зміцненню імунної системи та позитивно впливає на чоловіче лібідо.

Типи колагену

Відомо 28 типів колагену, найпоширенішими з яких є:

 • Тип I – це найпоширеніший колаген в організмі людини ( близько 90% ). Він стійкий до розтягування і міститься в основному в шкірі ( дермі ), сухожиллях, зв’язках, фасціях, капсулах органів, кровоносних судинах, шлунково-кишковому тракті, склері, рогівці та волокнистому хрящі. Колаген 1 типу також дуже важливий для загоєння ран, надає шкірі еластичність і утримує тканини разом, щоб запобігти їх розриву;
 • Тип II – стійкий до стиску. Він міститься у склоподібному тілі ока та хрящ. Колаген 2-го типу необхідний здоров’ю наших суглобів (він становить 50% всіх білків хряща і 85-90% колагену в суглобовому хрящі);
 • Тип III – знаходиться в ретикулярних тканинах/волокнах (діє як підтримуюча мережа в м’яких тканинах, таких як печінка, кістковий мозок, тканини лімфатичної системи та органи). Він також присутній у шкірі, стінках кровоносних судин та у всіх кровотворних органах (крім тимусу). Третій тип колагену є основним компонентом позаклітинного матриксу . Він зазвичай зустрічається з колагеном 1-го типу і допомагає надати шкірі еластичність та пружність;
 • Тип IV – не волокнистий, а сітчастий. Колаген 4-го типу є важливим компонентом базальної пластинки (тонкий шар гелеподібний, який забезпечує амортизацію тканини над ним);
 • Тип V – цей колаген необхідний для формування клітинної поверхні, волосся та плацентарної тканини;
 • Тип Х – цей колаген необхідний формування хряща в кістках і суглобах. Виявлено, що колаген 10-го типу сприяє загоєнню синовіальних суглобів та переломів кісток.

Як бачите, здоровий рівень колагену у нашому організмі дуже важливий.

Колаген виробляється клітинами сполучної тканини, званими фібробластами . З віком рівень синтезу колагену в організмі знижується, а волокна колагену стають тоншими та слабкішими. Це, разом із втратою іншого основного структурного білка, еластину, викликає ознаки старіння, такі як зниження еластичності та в’ялість шкіри, поява зморшок тощо.

Що викликає втрату колагену?

Чинники, які можуть спричинити втрату колагену або низький рівень колагену, включають:

 • Гормональні зміни у зв’язку з вагітністю, менопаузою, станом здоров’я та іншими причинами;
 • Окислювальний стрес , спричинений метаболічними процесами та способом життя, такими як куріння та/або неправильне харчування ;
 • Старіння організму;
 • Занадто багато сонячного світла, тому що ультрафіолетові промені можуть спричинити руйнування колагену в шкірі;
 • Низький рівень вітаміну С , який може спричинити цингу.

Як зменшити втрату колагену?

Коротка відповідь – здорове харчування та спосіб життя :

 • Їжте багато фруктів та овочів, тому що вони містять вітаміни, необхідні для виробництва колагену, та антиоксиданти, що перешкоджають окисленню молекул колагену;
 • Уникайте куріння та надмірно оброблених продуктів, які підвищують ризик окислювального стресу;
 • Захистіть шкіру від сонця.

Зниження рівня колагену також може бути викликане неправильним харчуванням – коли організм споживає більше білка, ніж отримує з їжею.

Джерела колагену

Колаген міститься у всіх тварин, але він сконцентрований у частинах, які ми рідко вживаємо в їжу, таких як кістки, хрящі, шкіра тварин, птахів та риб.

Наш організм природно виробляє колаген з амінокислот. Відповідно, підтримати вироблення колагену можна, забезпечивши організм достатньою кількістю білка, вітаміну С та інших компонентів, необхідних для його вироблення.

Найкраще для цієї мети підходять птах, риба, квасоля, яйця, цитрусові, перець, зелень та ягоди.

Деякі види колагену резорбуються – вони можуть бути розщеплені, перетворені і повторно поглинені нашим організмом при вживанні в їжу.

Відповідно, колаген можна виробляти промисловим способом із природної сировини. І результат буде дуже схожим на натуральний людський колаген.

Тип і дія колагену в кінцевому продукті також різняться залежно від сировини, що використовується у виробництві:

 • Бичачий колаген. Виготовляється із субпродуктів великої рогатої худоби. В основному з волов’яної шкіри, кісток та м’язів. В основному отримують колаген 1-го та 3-го типів. Він багатий на гліцин і пролін і тому корисний для вироблення креатину і нарощування м’язової маси, а також допомагає організму виробляти власний колаген;
 • Курячий колаген. В основному його отримують зі шкіри та кісток курей (та інших птахів). Цей колаген містить в основному колаген 2-го типу, який корисний для здоров’я суглобів – формування/підтримання хряща (зменшення болю в суглобах). Він також забезпечує наш організм хондроїтинсульфатом і глюкозамінсульфатом, які мають омолоджуючу дію;
 • Рибний чи морський колаген. Його роблять із риб’ячої шкіри та луски, а також морських безхребетних, таких як морські губки чи медузи. В основному виробляється колаген 1 типу, який забезпечує нас гліцином, проліном, гідроксипроліном та благотворно впливає на наші суглоби, шкіру, кровоносні судини, кістки та травний тракт. Вважається, що риб’ячий колаген більш ефективно засвоюється організмом і має кращу біодоступність, ніж бичачий чи свинячий колаген.
 • Колаген мембрани яєчної шкаралупи. Він міститься в яєчній шкаралупі та білках. Він складається переважно з колагену 1-го типу з невеликою кількістю колагену 3-го, 4-го та 10-го типів. Він забезпечує нас глюкозамінсульфатом, хондроїтинсульфатом, гіалуроновою кислотою та амінокислотами, необхідними для сполучної тканини, загоєння ран, нарощування м’язової маси та полегшення болю/скованості.

Колаген отримують також із свинячих субпродуктів, дріжджів, бактеріального синтезу тощо.

Колаген також можна отримати в домашніх умовах, наприклад, кістковий бульйон є дуже добрим джерелом колагену 1-го типу.

Використання колагену в медицині та косметиці

Колаген вже давно використовується у різних косметичних засобах для відновлення та/або підтримки еластичності шкіри. При зовнішньому застосуванні колаген впливає лише верхній шар шкіри, притягуючи вологу і цим роблячи шкіру гладкішою.

Молекула колагену дуже велика і складна для проходження через шкіру.

Є ще ін’єкції колагену, що дають стійкіший результат, але вони теж працюють лише локально.

При пероральному прийомі колагену ця проблема зберігається, тому що наш травний тракт не може повністю зруйнувати складні молекули колагену. Отже, вони теж можуть так добре засвоюватися і приносити нашому організму відчутну користь.

Таким чином, колаген гідролізується в процесі виробництва – складна молекула колагену далі розщеплюється на гідролізати, пептиди (трипептиди, дипептиди) та амінокислоти.

Гідролізовані препарати колагену краще всмоктуються в нашому кишечнику і діють не тільки локально, але і на організм в цілому.

Знову ж таки етикетки – читати треба уважно

Шукайте такі терміни, як «пептиди колагену», «гідролізат колагену» або «гідролізований колаген».

Наповнювачі для шкіри

Наповнювачі, які поєднують колагенові дермальні наповнювачі з гіалуроновою кислотою, можуть підвищити еластичність шкіри, стимулюючи вироблення колагену та збільшуючи розмір тканин, таким чином:

 • Поліпшує еластичність шкіри;
 • Розгладжуючи шкіру зменшуючи зморшки;
 • Покращуючи зовнішній вигляд шрамів.

Перед використанням необхідно перевірити алергічні реакції та походження препарату.

Пов’язки для ран

Колаген грає ключову роль у природному процесі загоєння ран , тому з його допомогою можна:

 • Контролювати/зменшувати кровотечу;
 • Зменшити запалення;
 • Поліпшити стан та функцію судин;
 • Збільшити міцність рубцевої тканини;
 • Відновити еластичність шкіри;
 • Сприяти загоєнню ран.

Колагенові ранові пов’язки містять колаген та інші речовини, що сприяють загоєнню, та доступні у вигляді:

 • Бінтів, пластирів, губок;
 • Желе;
 • Порошків.

Спрямована регенерація тканин

Колагенсодержащие мембрани, пробки чи прокладки можуть забезпечити тимчасову підтримку, поки організм виробляє нові клітини у процесі загоєння.

Дослідження показує, що в хірургії порожнини рота колагенові бар’єри можуть запобігти міграції клітин, що швидко ростуть, навколо ясна в рану зуба. Це зберігає місце, де клітки зуба можуть регенерувати.

Найприємніше те, що ці матеріали не потрібно видаляти хірургічним шляхом після загоєння, оскільки вони розсмоктуються та з часом зникають.

Лікування остеоартриту

Колаген є найбільш важливим компонентом здорових кісток та хрящів.

Багато людей повідомляють, що використання добавок, що містять гідролізат колагену, допомагає їм зменшити симптоми остеоартриту.

Це також підтверджується дослідженням , наприклад, половина учасників приймала пероральні харчові добавки, що містять колаген, протягом 90 днів, а інша половина приймала плацебо. У тих, хто приймав колаген, біль у суглобах зменшився на 43%, а рухливість суглобів покращала на 39%.

Ревіталізація шкіри

Збільшення або запобігання зниженню рівня колагену може допомогти зменшити ознаки старіння і довше зберігати шкіру сильною та еластичною.

Це можна зробити за допомогою:

 • Хірургічні методи лікування, такі як ін’єкції наповнювачів;
 • Нанесення кремів та інших продуктів;
 • пероральними добавками, що містять гідролізовані біологічно активні пептиди колагену, вітаміни та антиоксиданти;
 • Харчуванням, що забезпечує необхідні поживні речовини, вітаміни та антиоксиданти;
 • Запобігання/зниження окислювального стресу, наприклад, відмова від куріння.

Чи мають добавки колагену побічні ефекти?

Сам собою колаген не пов’язані з несприятливими побічними ефектами.

Однак, виробники колагенових добавок/харчових добавок часто комбінують колаген з іншими інгредієнтами.

Деякі добавки, призначені для підтримки здоров’я шкіри, нігтів та волосся, містять велику кількість трав та вітамінів. Тривале використання таких добавок може спричинити різні проблеми зі здоров’ям. .

Харчові добавки, що містять рослинні екстракти, можуть взаємодіяти з прописаними ліками. Слід також звернути увагу на те, чи безпечні вони для вагітних або жінок, що годують.

Деякі добавки містять багато біотину, який може заважати лабораторним дослідженням функції серця та щитовидної залози.

Таким чином, хоча добавки, що містять лише колаген, навряд чи викличуть будь-які побічні ефекти, важливо читати етикетки та розуміти потенційні ризики. Особливо, якщо ви приймаєте ліки, вагітні чи годуєте грудьми.

Скільки колагену потрібно приймати день?

Хоча існує кілька типів колагенових добавок, що найчастіше використовуються:

 • Гідролізований колаген (гідролізат колагену). Одержують із великої рогатої худоби, морепродуктів, птиці, свиней та інших джерел тваринного походження. Колаген розщеплюється на пептиди та амінокислоти, щоб полегшити його засвоєння організмом;
 • Неденатурований колаген або сирий колаген, одержаний з курячого хряща;
 • Желатин. Тваринний колаген зазвичай використовують у десертах.

Дози колагену

В даний час немає офіційних вказівок про те, скільки колагену потрібно приймати на день.

Кількість колагену, яка вам потрібна, залежить від типу колагену, який ви приймаєте, і від того, чому ви його приймаєте.

Чи можу я прийняти занадто багато колагену?

Колаген вважається безпечною та нетоксичною щоденною харчовою добавкою для здорових людей, і більшість з них не мають жодних побічних ефектів.

Тим не менш, були деякі повідомлення про такі симптоми, як неприємний смак, надмірна ситість або інші розлади шлунка.

Тому, якщо ви плануєте приймати більше колагену, аніж рекомендується, проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

На завершення

Колаген забезпечує структурну підтримку тканин, а також бере участь у важливих процесах організму, включаючи регенерацію тканин та передачу сигналів між клітинами.

Наше тіло синтезує колаген, але вікова втрата колагену неминуча. Тому для запобігання ознак старіння та покращення загального стану здоров’я ми можемо:

 • Приділяти більше уваги тому, що ми їмо, і вибирати багаті на поживні речовини продукти, які природним чином стимулюють синтез колагену в нашому організмі;
 • Підвищити рівень колагену за допомогою колагенових добавок.

Дослідження показують, що використання колагену особливо корисне для збільшення мінеральної щільності кісткової тканини у жінок у постменопаузі та у людей з низькою мінеральною щільністю кісток.

На думку деяких дослідників, споживання гідролізованого колагену та деяких поживних речовин також може допомогти запобігти втраті колагену або збільшити вироблення природного колагену.

Адекватне споживання білка, вітаміну С, вітаміну D та цинку у збалансованій дієті є здоровою та дешевшою альтернативою харчовим добавкам. Поєднуючи це з регулярними фізичними навантаженнями, ви можете зменшити втрату колагену з віком.

Виробники кремів, пудр та інших косметичних засобів, що містять колаген, стверджують, що запропоновані ними засоби «оживляють» шкіру за рахунок підвищення рівня колагену в організмі. Тим не менш, немає жодних доказів того, що шкіра здатна поглинати необхідні інгредієнти таким чином/у такій кількості, що це може значно змінити вигляд шкіри.

Залишити відповідь