Монодієта – це коли ви їсте лише один продукт протягом певного часу. Багато дієтологи не дуже схвалюють такий метод схуднення, але навіть у ній є винятки. Розбираємось, що це таке.

Все почалося з магії. У 2016 році ілюзіоніст Пенн Джіллетт випустив книгу під назвою Presto! How I made Over 100 Pounds Disappear and Other Magical Tales. У ній він розповів про свій досвід монодієти протягом двох тижнів. 

Протягом 14 днів Джилет їв лише картоплю (близько п’яти штук на день). Пізніше він почав додавати до раціону фрукти, овочі та трохи цілісного зерна. Як тільки вийшла книга, моно (або монотрофна) дієта потрапила до заголовків газет.

Що таке монодієта

Що таке монодієта

Монодієта (монотрофна дієта) – це тип харчування, який включає вживання тільки одного продукту харчування (наприклад, картоплі або яблук), або одного типу їжі (наприклад, фруктів або м’яса).

Дієтологи попереджають, що монодієта може призвести до недоїдання, втрати м’язової маси, дефіциту або небезпечного надлишку певних поживних речовин, а також складності зі схудненням у майбутньому.

Як основний продукт зазвичай вибирають відносно «здоровий» продукт, на який складно заробити алергію. Наприклад, це можуть бути банани, гречка, яйця, картопля і навіть шоколад (так-так, багато хто з нас постійно сидить на такій дієті).

Види монодієти

Що таке монодієта

Монодієти бувають фруктовими, молочними, круп’яними, екстремальними та комплексними. Ви можете сидіти виключно на сирі або гречці, а іноді навіть не шоколаді (сокові та шоколадні монодієти відносяться до категорії екстремальних). Найбільш щадний варіант – комплексні, які дозволяють їсти один продукт протягом одного-трьох днів і потім переходити до наступного. Саме до них відноситься дієта «Шість пелюсток». Також до них відноситься літня монодієта (овочі, яблука, курка, вівсянка, кавун), зимова (картопля, «зимові» морква, кефір, овочевий суп, м’ясо, яблучний сік, вівсянка), кольорова (кожен день можна їсти продукти строго певного кольору ).

Крім перерахованих варіантів, що спираються на конкретні продукти, є монодієти, які поділяють харчування швидше за принципом вибору або виключення, а не конкретного продукту.

Моноелімінаційна дієта

Це дуже цікавий варіант і найпростіший! Ви вибираєте одну нездорову їжу, яку часто їсте, та виключіть її зі свого раціону. Наприклад, якщо ви звикли щодня після обіду їсти морозиво, спробуйте не робити цього протягом тижня та подивіться, як зміниться ваше самопочуття. Виняток порції морозива може скоротити кількість вживаних калорій щодня. Результат – здорова втрата ваги до 500 г на тиждень.

Одноразова дієта

Позбавтеся соусів, заправок та інших висококалорійних, жирних доповнень до основної страви. Нехай їжа буде простою. Замість того, щоб їсти курку з соусом барбекю, запечену картопля з олією та броколі з сиром, ви просто їсте курку-гриль, просту запечену картоплю та броколі на пару. Крім зменшення кількості з’їдених калорій, ви отримуєте другий плюс — смакові рецептори починають вчитися відчувати справжній смак страви.

Моногідратаційна дієта

Виключіть із свого раціону солодкі напої, алкогольні та висококалорійні кавові напої. Тільки проста вода. Скорочення або повне виключення газованих напоїв, чаю та кави з цукром, пакетованих соків та алкогольних напоїв може скоротити добову кількість вжитих калорій на 500—1000 ккал.

Моно-своп дієта

Виберіть одну улюблену нездорову страву або продукт і замініть здоровішою версією. Якщо ви їсте чіпси з бутербродом в обід, візьміть натомість моркву — вона теж непогано хрумтить. В результаті ви поступово звикнете до корисних та поживніших продуктів. Необхідність у перекусах нездоровою їжею пропаде сама собою.Читайте також

Монодієта «Шість пелюсток»

Що таке монодієта

Монодієта « Шість пелюсток » не є класичним варіантом, тому що протягом усього часу ви їсте не один вид продукту, а щодня певний тип. Наприклад, одного дня риба, другого — овочі, третього — фрукти, четвертого — злаки, п’ятого — курку, шостого — сиру.

Її перевага перед класичними монодієтами – вона менше шкодить організму, тому що ви отримуєте різноманітніше меню. 

Харчування має бути дробовим (шість разів на день) і невеликими порціями. Але є й обмеження на кшталт продукту. Наприклад, білок рекомендується вживати не більше 500 г на день, тобто в дні, коли у вас сир, курка, яйця або риба, ви повинні стежити за кількістю з’їденого. Овочі – до півтора кілограма, злаки – не більше 300-400 г. Протягом дня ви повинні випивати не менше півтора літрів води, повністю відмовитися від цукру і обмежити вживання солі та спецій.

Переваги і недоліки

Що таке монодієта

Переваги

Вам не обов’язково дотримуватися певного графіка прийомів їжі та обмежувати себе у кількості з’їденого. Ви можете їсти , коли заманеться. Весь фокус у тому, що через кілька днів вам уже не буде хотітися їсти так багато – як би ви не любили певний продукт, у великій кількості на постійній основі він починає набридати.

З цього плюса випливає другий бонус – кількість вживаних калорій також летить вниз і ви досить швидко худнете .

Недоліки

Монодієта – це дуже жорстке обмеження поживних елементів. Через це можуть початися збої у роботі організму. Саме тому харчуватися таким чином можна лише нетривалий час, а для деяких такий варіант зовсім протипоказаний.

Тому, перш ніж ви зважитеся на подібний експеримент, бажано проконсультуватися з лікарем. Гарне тіло – це насамперед здорове тіло!

Залишити відповідь