Сайкл-фітнесом називається комплекс аеробних тренувань, що проводяться в тренажерному залі за допомогою спеціальних велотренажерів. Відносно недавно з’явившись, цей напрям стрімко завойовує все більш широку популярність завдяки високій ефективності, динамічності занять та їх доступності.

Сайкл-аеробіка дозволяє не тільки швидко скинути надмірну вагу і підтримувати ідеальну фізичну форму, але і значно зміцнити різні групи м’язів, життєво важливі системи і органи людського організму.

Історія виникнення

Своїм виникненням сайклінг зобов’язаний професійного американському велогонщику Джону Голдбергу, розквіт спортивної кар’єри якого припав на початок 90-х років минулого століття. Він звернув увагу на те, що стандартні тренування того часу не дозволяють досягти максимальної ефективності та запропонував внести в існуючі моделі велотренажерів ряд істотних змін, по суті створивши нову їх різновид.

Крім того, Голдберг розробив власні концепцію та алгоритм тренувального процесу, спрямовані на вирішення наступного кола завдань:

 • активна стимуляція функціонування кардіосістеми і кровообігу;
 • ефективна тренування показників витривалості;
 • залучення максимальної кількості різних груп м’язів.

Що стосується назви, то тут американський велопрофі не став вигадувати нічого особливого, назвавши своє дітище просто «сайкл» (від англійського cycle – сокращеного bicycle, що означає «велосипед»).

Дуже швидко нова тренувальна програма, спочатку розроблена для спорту високих досягнень, знайшла своє прикладне застосування в загальнофізичної підготовки і в фітнесі для звичайних людей. Сьогодні важко уявити собі тренажерний зал, в якому були відсутні б сайкл-тренажери.

Ефективність занять сайклінг-фітнесом

Оскільки тренування сайкл проходять в інтенсивному темпі, з постійним варіюванням навантаження, зміною посадки і положення тіла, вони дозволяють домогтися не тільки досягнення оптимальної фізичної форми і підтримки загального тонусу організму.

Сайкл-аеробіка (або, як ще називають цей комплекс вправ, «спінінг») здатна забезпечити профілактику чи лікування різних органів, систем людського організму, відновлення та реабілітацію після травм, операцій та проведення різноманітних медичних процедур.

Зокрема, cycle-тренування благотворно впливає на такі аспекти життєдіяльності:

 • стимуляція нормальної діяльності серцево-судинної системи;
 • збільшення об’єму легень і постановка правильного дихання;
 • ефективне зміцнення різних груп м’язів (голеностоп, стегна, прес, спина, плечовий пояс, руки).

Найбільшою популярністю серед широких мас користується сайкл для схуднення – швидке і доступне засіб досягнення ідеальної фігури.

У цьому немає нічого дивного, враховуючи особливості занять, оскільки за 45-50 хвилин активного тренування спалюється від 650 до 800 кілокалорій. Крім того, регулярні заняття надають сприятливий вплив на тазостегнові м’язи: як відомо, саме ця область найчастіше турбує жінок, що стежать за фігурою.

Суть і зміст тренувань

Сайклінг-тренування являє собою імітацію реальної їзди на велосипеді. Правда, ця поїздка проходить куди більш комфортно, і це обумовлено наступними обставинами:

 • відсутність несприятливих погодних факторів (дощу, зустрічного вітру), оскільки заняття проводяться під дахом спеціалізованого приміщення;
 • постійний контроль тренера, у якого немає необхідності бігти поруч, вказуючи на помилки і недоліки у виконанні завдань;
 • доброзичлива обстановка, навіть незважаючи на деяку змагальну складову;
 • відсутність небезпек, пов’язаних з особливостями рельєфу, ландшафту, дорожньої архітектури і швидкості пересування.

Тренування в сайкл-студії – це інтенсивне обертання педалей спеціального велотренажера під пильною увагою досвідченого інструктора. Тренер дає команди по зміні навантаження, посадки в сідлі, стійки на педалях. Таким чином, студенти як би проходять реальний маршрут ділянки пересіченій місцевості або навіть повторюють трасу знаменитої гонки світу з професійного велоспорту.

Існує досить поширена помилка, згідно з яким будь-яка людина, придбавши велотренажер і встановивши його у власній квартирі, може стати сама собі тренером, крутячи педалі у вільний час. Це абсолютно не так.

Вся справа в тому, що переважна більшість подібних «самоуків» дуже швидко байдужіє до настільки енерговитратних занять. Необхідно відзначити, говорячи про оздоровчий сайкл, що це досить важка праця, в якій величезну роль грає мотивація.

Саме тому заняття сайклінг-аеробікою проводяться за певною методикою. Її наріжними каменями є наступні пункти:

 • ритмічність;
 • постійна зміна навантажень;
 • моніторинг параметрів фізичного стану учня.

Не можна не згадати про те, що цей вид фітнесу має ряд обмежень. Оскільки сайкл-тренування припускають високу фізичну навантаження, вони протипоказані наступним категоріям людей:

 • страждають серйозними захворюваннями серцево-судинної системи;
 • астматикам;
 • гіпертонікам;
 • пацієнтам з ускладненнями функціонування опорно-рухового апарату.

З іншого боку, будь-яких жорстких обмежень, що стосуються віку, статі та рівня фізичних кондицій, для занять сайклінг-аеробікою не існує.

Але, зрозуміло, перед прийняттям рішення необхідно проконсультуватися з кваліфікованим медичним фахівцем.

Інвентар і спорядження

За великим рахунком для занять сайкл-аеробікою потрібно не так вже й багато:

 • просторий провітрюваний зал;
 • спеціальні тренажери;
 • кваліфікований інструктор;
 • спортивна форма, здатна не тільки «втягувати» м’язи, але і забезпечувати ефективну влагоотдачу і теплообмін.

Сучасні «просунуті» фітнес-зали пропонують займається цілий ряд додаткових сервісних послуг. В їх число входять і величезні плазмові монітори, що імітують найдрібніші деталі «гоночної траси», і показники змагаються колег, і автоматичне перемикання тренувальних режимів.

Залишити відповідь