Шоколад — улюблені ласощі багатьох людей. Проте лише справжній чорний шоколад несе користь для здоров’я, тоді як інші види можуть виготовлятися зовсім з інших інгредієнтів. Чому темний шоколад корисніше молочного і з чого робиться білий шоколад?

Скільки вуглеводів і білків в шоколаді різних видів — детальна інформація про калорійність та харчової цінності. Дійсно шоколад корисний для роботи мозку і чому він може завдати токсичний шкоди домашнім тваринам?

// Шоколад — з чого роблять?

Шоколад

Шоколад — це продукт харчування, що складається з суміші пасти какао-бобів, цукру і молока. При цьому колір найчастіше відображає користь — справжній темний шоколад містить антиоксиданти і вітаміни, тоді в молочному переважає цукор. Крім цього, білий шоколад роблять і зовсім без використання какао.

Батько сучасного молочного шоколаду, Генрі Нестле (творець компанії Nestlé) в 1870-х роках першим почав змішувати какао зі згущеним молоком і цукром, а Рудольф Ліндт (засновник компанії Lindt) був піонером у виробництві швейцарського гіркого шоколаду.

У свою чергу, пористий шоколад роблять шляхом пропускання через розігріту масу вуглекислого газу — і саме цей газ є причиною легкої гіркоти. Залежно від кількості використовуваних какао-бобів пористий шоколад може бути також темним (більш натуральним) і білим (на основі какао-масла).

Калорійність видів шоколаду

Калорійність більшості видів шоколаду зазвичай варіюється в межах 520-550 ккал на 100 р. Відмінністю є лише вміст цукру і відсоток какао-бобів — при цьому вміст жиру в будь-якому шоколаді також постійно і складає близько 30% від маси.

Незважаючи на те, що калорійність різних видів шоколаду практично аналогічна, їх харчова цінність відрізняється. Натуральний чорний шоколад містить більше білка, менше цукру і насичених жирів, тоді як білий і молочний роблять з абсолютно інших інгредієнтів.

// Види шоколаду:

  • чорний — 85% какао-бобів і 15% цукру
  • темний — 70% какао-бобів і 30% цукру
  • молочний — 40% какао-бобів і 50% цукру
  • білий — 20% какао-масла та 60% цукру

Корисні властивості шоколаду

Шоколад

Користь для здоров’я несе лише натуральний темний шоколад, що містить у складі не менше 70% какао-бобів. З живильним точки зору подібний шоколад складається з 30% жирів, 6% білка, приблизно 60% вуглеводів і близько 3-5% води. Також до його складу входять калій і магній, плюс вітамін А і вітаміни групи В.

В інші види шоколаду (особливо в молочний і білий) можуть додаватися рослинні жири (наприклад, пальмова олія), що зменшують вартість продукту, однак не несуть користі для організми. Важливо і те, що такий шоколад може містити велику кількість цукру і шкідливі для обміну речовин трансжири.

Користь шоколаду для мозку

Дослідження показали, що вживання шоколаду вже через 5 днів підсилює приплив крові до частини мозку, що відповідає за ефективність і пильність. Учені додають, що антиоксиданти в шоколаді можуть нейтралізувати мікрозапаления в мозку — саме ці запалення провокують туманність думок.

Також вважається, що дія флаванолов і антиоксидантів що містяться в шоколаді аналогічна аспірину — вони розріджують кров, зменшуючи ймовірність утворення згустків. Причому, згідно з дослідженнями, позитивний ефект від прийому порції натурального шоколаду може тривати до шести годин.

Крім іншого, шоколад приносить користь людям з дефіцитом магнію в організмі, рівно як і жінкам в певні дні менструального циклу — оскільки містить цей мінерал. В кінцевому підсумку, магній необхідний для роботи мозку і вироблення гормону радості – серотоніну.

Натуральний темний шоколад

Натуральний темний шоколад — єдиний вид шоколаду, який роблять з справжніх какао-бобів, а не з какао-масла і цукру (як молочний і білий). Подібний шоколад відрізняється характерним гірким смаком, більш твердої текстурою і високим наявністю корисних речовин.

Флаваноли — це унікальний тип молекул, що містяться виключно в какао-бобах. Згідно з дослідженнями, флаваноли мають потужну антиоксидантну дію, а також допомагають організму регулювати рівень холестерину і надають зміцнювальний вплив на серцево-судинну систему.

Крім іншого, містяться в натуральному темному шоколаді флаваноли запобігають старінню шкіри та інших тканин тіла. Зазначимо, що чорний шоколад також містить теобромін — безпечне для людини, але токсичний для кішок і собак речовина. Саме тому шоколад шкідливий домашнім тваринам.

Який шоколад найкорисніший?

З живильної точки зору найбільш корисним є чорний і темний шоколад — завдяки високому вмісту натуральних флаванолів, мікро мінералів і вітамінів. Нагадаємо, що білий і молочний шоколад можуть робити абсолютно без використання какао-бобів.

Також існують види шоколаду з цукрозамінниками замість цукру. Зазначимо, що рецептура подібного продукту сильно відрізняється від звичайного шоколаду. Вміст флавоноїдів у дієтичному шоколаді зазвичай істотно нижче, а цукрозамінники додаються в кількості, здатній викликати проблеми з травленням.

***

Натуральний темний шоколад корисний завдяки своїй живильній цінності і високому вмісту антиоксидантів. Білий і молочний шоколад — види шоколаду містять набагато більше цукру. Подібні продукти, рівно як і гарячий і пористий шоколад, повинні бути обмежені в правильній дієті.

Наукові джерела:

  1. Chocolate, a healthy pleasure, source
  2. Cacao, una aportación de México al mundo, source
  3. Codex alimentarius – Norma para el chocolate y los productos de chocolate, source
Залишити відповідь