Протеїнові батончики — для чого потрібно таке спортивне харчування? У чому полягає користь білкових батончиків, що входить в їх склад і чим вони можуть бути шкідливі?

Протеїнові батончики: користь і шкода

Всього лише за кілька років протеїнові батончики перебралися з магазинів спортивного харчування на полиці звичайних супермаркетів, а більшість харчових компаній, які випускали раніше шоколадні спикерсы, включили в асортимент своєї продукції мюслі та інші спортивні снеки. Проте чи дійсно такі високобілкові продукти корисні для атлетів?

На жаль, більшість людей навіть не замислюються про реальне складі протеїнових батончиків —якщо на упаковці крупно написано «0 грамів доданих вуглеводів» або «30 грамів білка», вони автоматично визнають подібний продукт корисним. Але гірка правда полягає в тому, що спортивні батончики без цукру часто навіть гірше звичайних шоколадних.

Склад протеїнових батончиків

До складу типового протеїнового батончика зазвичай входить перероблений молочний білок (по суті, сироватковий протеїн), цукровий сироп (найчастіше фруктозный сироп, оскільки він забезпечує довгий термін зберігання продукту, так і «приємну» повітряну текстуру), імітація шоколаду (суміш какао-масло з цукром), а також стабілізатори та ароматизатори.

При цьому основне завдання цукрового сиропу у складі протеїнового батончика — зовсім не підсолоджувати і не покращувати смак. Збитий сироп фруктози використовується насамперед для склеювання інгредієнтів і додання батончик стабільної структури. Крім цукру, в якості стабілізатора може виступати гідролізат колагену (оброблене кислотою, ферментами желатин).

Протеїнові батончики без цукру

У разі, якщо виробник спортивного харчування вирішив привернути увагу споживача до фрази «протеїновий батончик без цукру», у складі з’являються не тільки додаткові стабілізатори структури, але і підсолоджувачі, замінники цукру і ароматизатори. Текстура батончика стає менш повітряної, а смак істотно більш плоским і синтетичним.

Цікаво й те, що досить часто виробники замінюють цукор на який-небудь інший простий вуглевод, невідомий масовому споживачеві (наприклад, на мальтодекстрин). Незважаючи на те, що організм реагує на мальтодекстрин практично також, як і на цукор, ця речовина безпосередньо не є цукром. На жаль, цей прийом є повністю законним. Однак подібні продукти не можна приймати при дотриманні кето дієти.

Спортивні батончики: як і коли приймати?

Враховуючи їх склад, протеїнові батончики можуть рекомендуватися до застосування виключно тоді, коли ви вмираєте від голоду, а ніякої іншої доступної їжі у вас зовсім немає. Використовувати подібний продукт в якості складової раціону для набору м’язів занадто дорого (звичайний сироватковий протеїн стоїть дешевше), а для схуднення — безглуздо.

Які б гарні слова не були написані на упаковці протеїнового батончика (починаючи від «52% протеїну», закінчуючи «без доданого цукру») — найчастіше вони призначені лише для недосвідченого покупця, ніколи уважно не читає складу продукту. По своїй калорійності більшість спортивних батончиків (рівно як і батончиків мюслі) мало відрізняються від звичайного шоколаду.

Проблема якості інгредієнтів

Оскільки як і будь-яке інше спортивне харчування протеїнові батончики позиціонуються як продукт, що не вимагає спеціальних умов зберігання (наприклад, холодильника), це не дозволяє використовувати справжній шоколад у якості глазурі — він банально розплавиться. У хід йде синтетична імітація, що складається з цукру, ароматизаторів і глибоко перероблених рослинних жирів.

Найбільш популярним рослинним маслом для виготовлення «шоколадного» покриття протеїнових батончиків є гидролизованное пальмова олія. Воно дешево, без смаку, залишається твердим при кімнатній температурі і має практично нескінченний термін зберігання. Головний мінус такого масла — можливе вміст трансжирів, які порушують метаболізм.

Протеїнові батончики: ціни та відгуки

Особливо згубною може виявитися гонитва за найдешевшим білковим батончиком — по суті, ціна такого продукту безпосередньо пов’язана з якістю використовуваних інгредієнтів. Незважаючи на те, що висока ціна не гарантує додаткової «користі», максимальна економія виробника на вартості інгредієнтів явно не поліпшить якість батончика.

Крім іншого, у негативних відгуках про спортивному харчуванні в цілому і про протеїнових батончиках зокрема легко можна знайти згадки про запровадження в дорослому віці алергію на лактозу. Не забувайте про те, що сироватковий протеїн є продуктом переробки молока, тому він дійсно може викликати розвиток харчової алергії.

Корисні спортивні батончики?

Важливо розуміти, що як і вся категорія спортивного харчування, протеїнові батончики є практично повністю синтетичним продуктом — будь-які вітаміни, мінерали та інші корисні елементи, що містяться в них, додані штучно. Основне завдання виробника полягає не в створенні користі, а в переконанні покупця в тому, що ця користь є.

У свою чергу, фраза про відсутність доданого цукру означає лише те, що в даний протеїновий батончик не додавався білий столовий цукор в чистому вигляді. При цьому патока, сироп фруктози або синтетичний мед не вважаються чистим цукром і легко можуть бути в складі. Нагадаємо, що сироп фруктози вкрай негативно впливає на метаболізм і провокує ожиріння.

Кращі протеїнові батончики

Протеїнової батончик — це не більше ніж звичайний висококалорійний снек, ретельно маскирующийся під «корисний продукт». В реальності таким батончикам місце на полиці в хімічній лабораторії, а зовсім не у відділі здорової їжі. Необхідно усвідомлювати, що подібний продукт — це результат глибокої і серйозної переробки вихідних інгредієнтів.

При цьому приємний смак, високий вміст протеїну і відсутність цукру в складі зовсім не говорить про те, що даний протеїновий батончик є кращим у категорії. Фінальний список інгредієнтів може розтягнутися на кілька рядків — навіть якщо з точки зору калорій все виглядає «нормально», до подібного продукту варто вдаватися в разі крайньої необхідності.

***

Спортивні протеїнові батончики лише на перший погляд здаються корисним для атлетів продуктом. Уважне вивчення їх складу говорить зовсім про протилежне — і чим більше протеїну і менше чистого цукру міститься в такому білковому батончик, тим більше у вас повинно виникнути питань щодо використовуваних інгредієнтів і рівня їх переробки.

Залишити відповідь