За даними Всесвітньої Організації охорони Здоров’я, понад 58% дорослого населення України мають зайву вагу — причому, цифра збільшується на 2 процентних пункти кожного року. Однак ожиріння — це не тільки естетична проблема, але і ризик для здоров’я.

Що таке вісцеральне ожиріння, які його симптоми і в чому полягають методи лікування? Чому зайва вага призводить до порушення роботи серцево-судинної системи та комплексного гормонального збою в організмі? Наслідки для чоловіків і для жінок.

// Вісцеральне ожиріння — що це?

Вісцеральне ожиріння — це збільшення маси організму за рахунок набору жиру всередині черевної порожнини. Даний вид ожиріння визначається шляхом вимірювання обхвату талії — якщо її розмір перевищує ширину стегон, мова йде про наявність великої кількості вісцерального жиру.

У свою чергу, вісцеральний жир принципово відрізняється від підшкірного жиру, оскільки він активно бере участь у метаболічних процесах. Найчастіше вісцеральне ожиріння пов’язане з порушенням вироблення різних гормонів — насамперед, інсуліну і лептину, а також тестостерону у чоловіків.

Чим більше внутрішнього жиру знаходиться в черевній порожнині (і чим вище ступінь вісцерального ожиріння), тим серйозніші наслідки для здоров’я. Спершу порушується робота серцево-судинної системи (підвищується холестерин і тиск), потім — виникають ризики для опорно-рухового апарату і суглобів.

// Вісцеральне ожиріння:

  • набір внутрішнього жиру
  • впливає на гормональну систему
  • провокує подальший набір жиру

Як визначити?

У більшості випадків вісцеральне ожиріння характеризується зміною пропорцій тіла — талія стає помітно ширше стегон, а фігура набуває форму яблука. Крім цього, підвищується ІМТ (індекс маси тіла) — співвідношення ваги людини до його зростання.

Головною відмінністю вісцерального жиру від підшкірного є те, що розташовується безпосередньо під шкірою жир м’який на дотик (саме він відкладається на боках і інших проблемних місцях). У свою чергу, ховається в черевній порожнині жир має більш щільною структурою.

Небезпеки і наслідки для здоров’я

Наукові дослідження говорять про те, що вісцеральний жир здатний виробляти гормони, безпосередньо впливаючи на обмін речовин організму. При цьому чим вище ступінь вісцерального ожиріння, тим сильніше позначається негативний вплив на рівні інсуліну, холестерину і інші параметри метаболізму.

Ключовою гормон голоду і насичення, лептин, виробляється саме у вісцеральному жирі — саме тому при наявності ожиріння так складно контролювати апетит. Окрему роль відіграє любов до солодкого, порушує обмінні процеси глюкози в організмі і провокує цукровий діабет.

Крім вищесказаного, вісцеральне ожиріння може посилювати наявність інших проблем зі здоров’ям, зокрема, підвищувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Також, на фоні зловживання алкоголем, може розвинутися ожиріння печінки, а потім і цирроз.

Вісцеральне ожиріння у чоловіків

У чоловіків вісцеральне ожиріння призводить до конвертації вільного тестостерону в естроген. Це, в свою чергу, провокує втрату м’язової маси, що погіршує лібідо, а також прискорює набір ваги за “жіночим типом” — тобто, в області стегон і грудей.

Крім іншого, вісцеральне ожиріння здатне негативно впливати на здатність чоловіка до зачаття дитини, знижуючи рухливість і кількість сперматазоідів, а також впливаючи на обсяг еякулята.

Вісцеральне ожиріння у жінок

Дослідження говорять про те, що під час менопаузи жінки в середньому набирають від 5 до 7 кг зайвої ваги. Причина — зниження рівня естрогену. В результаті змінюється чутливість організму до інсуліну, знижуючи його можливість впливати на рівень цукру в крові — одночасна підвищуючи відсоток енергії, що запасається в жир.

Крім цього, змінюється рівень гормону кортизолу — що провокує збільшення кількості внутрішнього жиру і, відповідно, вісцеральне ожиріння.

Як лікувати вісцеральне ожиріння?

Єдиним методом лікування вісцерального ожиріння є поєднання правильного харчування і регулярних занять спортом. При цьому дієта повинна дотримуватися під контролем спеціаліста — спроби схуднути за рахунок різкого відмови від їжі та переходу на скорочений набір продуктів можуть бути небезпечні для здоров’я.

Крім цього, не існує таблеток або ліків, що знижують вагу тіла без зміни способу життя і харчування. Необхідно пам’ятати, що ожиріння найчастіше викликається саме низьким рівнем рухомості на тлі надмірного вживання простих вуглеводів і насичених жирів.

Під впливом аеробних тренувань середньої інтенсивності кровообігу в жировій тканині поступово підвищується, в результаті чого організм вчиться використовувати вісцеральний жир як джерело енергії. Дані процеси прискорюються з часом, дозволяючи ефективно боротися з ожирінням.

***

Вісцеральне ожиріння — це не просто естетична проблема. Наявність великої кількості жиру в черевній порожнині негативно впливає на роботу всього організму, порушуючи нормальне вироблення гормонів і провокуючи подальший набір ваги.

Наукові джерела:

  1. Global Health Observatory (GHO) data, source
  2. Leptin secretion from subcutaneous and visceral adipose tissue in women, source
  3. Comparison of Visceral Fat and Liver Fat as Risk Factors of Metabolic Syndrome, source
  4. Excess weight may affect sperm production, reduce fertility in men, source
Залишити відповідь