Напевно багато хто чув про користь вітамінів А, проте не багато хто знає чому слід його приймати в парі, а також які продукти харчування ним багаті. Сьогодні ми розповімо про користь для організму кожного з цих вітамінів, а також про те, як заповнити нестачу вітаміну А.

вітамін А та Е

Вітамін А або ретинол – один із життєво важливих і необхідних нашому організму вітамінів, що відноситься до групи жиророзчинних. Користь вітаміну А здоров’я неоціненна: він бере участь у окислювально-оздоровчих процесах, впливає синтез білка, на клітинні мембрани. Вітамін A необхідний формування кісткової системи, зубів, на шляху зростання нових клітин і уповільнює процеси старіння.

Ретинол благотворно впливає на зір: він дуже важливий для фоторецепції, необхідний синтезу зорового пігменту в сітківці. Від вітаміну A великою мірою залежить нормальне функціонування імунної системи: підвищення бар’єрних функції слизових оболонок, збільшення фагоцитарної активності лейкоцитів, і навіть інших неспецифічних чинників, які впливають імунітет. Вітамін A захищає від грипу, застуд, інфекцій дихальних шляхів, попереджає виникнення інфекцій травного тракту та сечовивідних шляхів.

вітамін А та Е

Вітамін A необхідний для повноцінного відновлення тканин епітелію (з них складається шкіра та слизові оболонки). Тому ретинол включають у комплексне лікування практично всіх шкірних захворювань (псоріазу, акне, гіперкератозу тощо). При ушкодженнях шкірних покривів (ранах, сонячних опіках) вітамін A прискорює регенерацію шкіри, стимулює вироблення колагену, знижує ризик інфекцій.

Ретинол бере участь у сперматогенезі та синтезі стероїдних гормонів.

Продукти харчування багаті на вітамін А – морква, гарбуз, солодкий перець, шпинат, броколі, зелена цибуля, зелень петрушки, персики, абрикоси, яблука, виноград, кавун, диня – це рослинні джерела (каротиноїди); до тваринних джерел відносяться – риб’ячий жир і печінка (особливо яловича), наступними в ряді стоять вершкове масло, яєчні жовтки, вершки та незбиране молоко.

Ретинол відмінно взаємодіє з іншим жиророзчинним вітаміном – токоферолом (вітаміном Е), при нестачі в організмі вітамін Е засвоєння ретинолу погіршується, тому оптимально приймати ці вітаміни разом.

Добова потреба вітаміну А

Середній дорослій людині слід щодня споживати близько 3000 МО вітаміну А.

Таблиця. Норми фізіологічної потреби у вітаміні А залежно від віку

Категорія Вік (років) Вітамін A (мкг)
Грудні діти 0-1 400
Діти 1-3 450
3-7 500
7-11 700
Особи чоловічої статі 11-14 1000
15-18 1000
Дорослі (18 та старші) 900
Обличчя жіночої статі 11-14 800
15-18 800
Дорослі (18 та старші) 900
У період вагітності 1000
У період лактації 1300

Потреба вітаміну А може значно змінюватися залежно від кліматичних умов, фізичних навантажень та стану організму; при підвищенні температури навколишнього середовища та збільшенні часу перебування на сонці (наприклад, під час літнього відпочинку на півдні) потреба у вітаміні А різко зростає.

Можливі причини виникнення гіповітамінозу А:

– Недостатній вміст вітаміну А в їжі, особливо в зимово-весняний період;

– незбалансоване харчування (тривалий дефіцит повноцінних білків порушує засвоєння вітаміну А);

– обмеження споживання жирів (вітамін А є жиророзчинним);

– захворювання печінки та жовчовивідних шляхів;

– захворювання підшлункової залози, кишківника;

– Значні резекції тонкої кишки, синдром мальабсорбції;

Ознаки недостатності вітаміну А в організмі

Найвідомішим симптомом гіповітамінозу А є так звана куряча сліпота (нічна сліпота або гемералопія) – різке погіршення зору при зниженій освітленості.

Дефіцит вітаміну А веде до змін практично у всіх органах та системах організму:

 • лупа
 • ксерофтальмія (сухість слизової оболонки очей), очі на холоді, що сльозяться, скупчення кірок і слизу в кутах очей, відчуття ‘піску’ в очах, почервоніння повік, ксантелазма повік;
 • блідість, сухість, лущення шкіри;
 • кон’юнктивіт, блефарит;
 • світлобоязнь;
 • сухість і тьмяність волосся;
 • підвищена больова та температурна чутливість;
 • Підвищена чутливість зубної емалі;
 • очі, що сльозяться на холоді;
 • диспепсії з боку шлунково-кишкового тракту;
 • часті бронхо-легеневі захворювання;
 • ламкість та смугастість нігтів;

Ретинол у складі препаратів використовують (за призначенням лікаря) у комплексній терапії при лікуванні низки гострих та хронічних захворювань шкірних покривів, внутрішніх органів та систем, станів дефіциту.

У дозах, які істотно перевищують фізіологічну потребу, ретинол здатний викликати гіпервітаміноз.

При передозуванні вітаміну А можуть спостерігатися біль у животі; збільшення печінки; шлунково-кишкові розлади; сильний головний біль, нудота; блювання; лущення шкіри; випадання волосся; сильний свербіж шкіри; суглобові болі; підвищена збуджуваність.

Взаємодія вітаміну А

При тривалому застосуванні вітаміну необхідно одночасно приймати вітамін Е, т.к. його недолік перешкоджає засвоєнню вітаміну А.

Перетворенню вітаміну А на його активну форму сприяє цинк, тому дефіцит цинку призводить до порушення засвоєння вітаміну А.

При прийомі препаратів, що знижують рівень холестерину, слід брати до уваги, що вони можуть порушувати всмоктування жирів та жиророзчинних вітамінів, тому прийом вітаміну А має здійснюватися у різний час із гіполіпідемічними засобами.

При прийомі проносних засобів може порушуватись всмоктування жиророзчинних вітамінів, у т.ч. вітаміну А.

Залишити відповідь