Розповідаємо, як підвищити самооцінку, щоб стати впевненіше, стійко переносити життєві труднощі та швидше одужувати від емоційних ран.

Бути володарем високої самооцінки, звичайно, добре, але досягти цього не так просто. Почасти проблема полягає в тому, що цей показник нестабільний: одного дня він може злетіти до небес, а наступного — стати нікуди. Ще складніше, коли ми намагаємося оцінити себе в конкретних сферах життя (сім’я, спорт, робота). Наприклад, якщо вечеря вийде недостатньо смачною, шеф-кухар засмутиться набагато більше, ніж людина, для якої приготування їжі не є важливим аспектом його ідентичності.

Важливо знати міру: завищена самооцінка може зробити людину дуже вразливою. Він чудово почуватиметься більшу частину часу, але будь-яка критика викличе гостру реакцію. А це сильно гальмує психологічний розвиток людини.

Якщо до подібних проблем вам ще дуже далеко і хотілося б підвищити власну самооцінку, то слідуйте нашим порадам.

1. Правильно використовуйте афірмації

Афірмації — формули самонавіювання — дуже популярні, проте вони мають істотний недолік. Часто вони змушують людей із низькою самооцінкою почуватися ще гірше. Чому? Коли самооцінка занижена, заяви на кшталт «Я досягну величезного успіху!» сильно суперечать внутрішнім переконанням людини.Як не дивно, афірмації найчастіше працюють для людей, у яких і так все гаразд із самооцінкою.

Але як змусити їх працювати на себе, якщо ваша самооцінка залишає бажати кращого? Вимовляйте більш правдоподібні формули. Наприклад, замість «Я досягну величезного успіху!» кажіть собі «Я намагатимуся з усіх сил, поки не доб’юся бажаного».

2. Визначте свої галузі компетенції та розвивайте їх

Самооцінка ґрунтується на реальних здобутках у тих сферах життя, які важливі для вас. Якщо ви пишаєтеся собою, коли приготували чудову вечерю, частіше запрошуйте гостей і пригощайте їх чимось смачним. Якщо ви добре бігаєте, подайте заявку на участь у спортивному змаганні та готуйтеся до нього. Визначте, в яких сферах ви компетентні, і шукайте можливості підкреслити це.

3. Вчіться приймати компліменти

Люди з низькою самооцінкою гостро потребують компліментів, але водночас не вміють правильно на них реагувати.Приймайте компліменти, навіть якщо вони змушують вас почуватися ніяково.

Найкращий спосіб уникнути рефлекторної реакції заперечувати всі хороші речі, що про вас говорять, – підготувати простий набір відповідей і тренуватися щоразу вимовляти їх на автоматі, коли отримуєте комплімент на свою адресу. Наприклад, скажіть «Дякую!» або “Це так мило з вашого боку”. Згодом бажання заперечувати компліменти зникне, а це є явним показником того, що ваша самооцінка піднімається.

4. Перестаньте критикувати себе, будьте м’якшими

Якщо ви постійно критикуєте себе, самооцінка стає ще нижчою. Щоб повернути власну гідність, необхідно замінити критику на співчуття до себе.

Щоразу, коли ви незадоволені собою, запитайте себе, що ви сказали б у такій ситуації найкращому другу. Як правило, до своїх друзів ми більше переймаємося співчуттям, ніж до себе. Але якщо ви навчитеся підбадьорювати себе в непростих обставинах, то зможете уникнути зниження самооцінки через критичний настрій.

5. Переконайтеся у своїй значимості

Наступна вправа допоможе вам відновити самооцінку після того, як по ній було завдано сильного удару.

Складіть список своїх якостей, які є важливими в контексті ситуації. Наприклад, якщо вам відмовили у побаченні, складіть список якостей, які в перспективі допоможуть вам створити добрі стосунки (терпимість, турботливість, емоційність). Якщо не змогли отримати підвищення на роботі, вкажіть риси, які роблять із вас цінного співробітника (відповідальність, працьовитість, креативність). Потім виберіть один із пунктів списку і коротко поясніть, чому ви пишаєтеся цією якістю і чому вона буде оцінена іншими людьми в майбутньому.

Спробуйте виконувати цю вправу раз на тиждень або коли вам потрібен поштовх, щоб підняти почуття власної гідності.

Залишити відповідь