Аутоімунний протокол – суворіша версія палео дієти, призначена для людей з аутоімунними захворюваннями і харчовими алергіями. Проте наукові дослідження цього питання неоднозначні — хоча б через відсутність чіткого списку дозволеної та забороненої їжі.

Харчові алергії – досить поширене явище. За оцінками¹, приблизно 3-7% населення в тій чи іншій формі не переносять будь-який нутрієнт (глютен, лактозу, казеїн тощо) — що підштовхує людей до пошуку режимів харчування, які виключають можливі тригери алергій.

Прикладом подібної дієти є аутоімунний протокол (АІП) – забороняє не тільки цукор, молоко та пшеничні продукти, але також бобові (включаючи сочевицю та арахіс), псевдозлакові (гречку та кіноа) і навіть деякі овочі. Що можна їсти при такому харчуванні?

Аутоімунний протокол – що це?

Аутоімунний протокол - що це?

Аутоімунний протокол – це суворіша версія палео дієти. У свою чергу, палео дієта має на увазі відмову від усіх “сучасних” продуктів харчування – починаючи з рафінованих вуглеводів, закінчуючи бобовими і будь-який глютен їжі, а також сиру, сиру та іншої молочки.

Принциповою відмінністю аутоімунного протоколу від пале є обмеження алкоголю, пасльонових овочів (картопля, баклажани, солодкий перець), горіхів і насіння, а також яєць. Вважається, що ці продукти можуть провокувати чи посилювати харчову алергію.

Фактично, при аутоімунному протоколі допускається вживання в їжу м’яса та субпродуктів (тварини трав’яної відгодівлі), морепродуктів, овочів (за винятком пасльонових), деяких фруктів, ягід, рослинних олій (отриманих методом холодного віджиму).

Кому підходить?

Аутоімунні захворювання – це стани, при яких імунні клітини організму помилково сприймають здорові тканини як патогенні та починають їх знищувати. Яскравими прикладами є діабет 1 типу, целіакія (алергія на глютен) – проте список включає більше 100 різних хвороб.

Важливо розуміти, що список можливих алергенів завжди варіюється від людини до людини — найчастіше повне виключення не потрібно. Крім цього, складно самостійно виявити наявність алергенів – потрібна консультація з фахівцем та діагностика на основі аналізу крові.

У чому сенс і хто вигадав?

Автором палео дієти є гастроентеролог Вальтер Вегтлін. У 1970-х роках він висловив припущення, що організм людини не пристосований до “індустріальних” продуктів харчування, оскільки обмін речовин принципово не змінився за останні 10-15 тисяч років.

Послідовники палео вважають, що для підтримки оптимального здоров’я необхідно харчуватися так, як харчувалися люди в період палеоліту — тобто, без будь-якої рафінованої їжі (починаючи від цукру до рафінованих олій), без злакових і без молочних продуктів.

Аутоімунний протокол (суворіша версія палео дієти) – розробка Сара Баллантайн, доктора наук в галузі медичної біофізики. За допомогою подібного харчування вона досягла ремісії наявних у неї псоріазу, екземи, синдрому роздратованого кишечника та інших станів.

Причина заборон продуктів

Якщо логіка дієти заборони рафінованих вуглеводів,  глютена і лактози , що стоїть в основі палео, досить зрозуміла — то обмеження пасльонових в аутоімунному протоколі будується на вмісті в них глікоалкалоїдів. Ці речовини токсичні як для деяких тварин, так і при деяких захворюваннях у людей.

Бобові культури (горох, сочевиця, соя, арахіс) забороняються через наявність фітинової кислоти – ця речовина здатна погіршувати засвоєння заліза.

Однак деякі продукти (насамперед гречка) заборонені в палео через їхню відносну «новизну» — вони не входили до раціону людини 15 тис років тому.

Що можна їсти?

Список дозволених при аутоімунному протоколі продуктів харчування досить скромний — але, одночасно з цим, дозволяє харчуватися різноманітно і смачно:

  • будь-які овочі (за винятком сімейства пасльонових)
  • багаті омега-3 морепродукти
  • ферментовані продукти (кімчі)
  • нежирне м’ясо та печінка
  • невелика кількість фруктів
  • рослинні олії (оливкова, кокосова та олія авокадо)

Чи існують наукові докази?

Список продуктів на палео

Складність наукових досліджень про ефективність аутоімунного протоколу впирається в тому, що не йдеться про якесь конкретне захворювання. Наприклад, виняток продуктів з глютеном однозначно покращує стан людей з целіакією – тоді як при діабеті 1 типу глютен виключати зазвичай не потрібно.

Тобто, не можна сказати, що повне виключення будь-яких алергенів автоматично робить організм здоровішим – проте, деякі люди все-таки відзначають покращення самопочуття. Дослідження показують зв’язок між харчуванням, якістю мікрофлори кишечника та імунітетом.

Проблема списку “дозволених” продуктів

Ще одна принципова проблема досліджень АІП – відсутність чітких та однозначних рекомендацій. Наприклад, деякі джерела забороняють вживання курячих яєць, тоді як інші допускають жовток (або білок).

Плюс, до списку дозволених продуктів іноді включають мед, але, хоча він і був відомий у період палео, у його складі міститься пилок і прополіс, здатні провокувати алергію в деяких людей.

Висновок

Аутоімунний протокол – суворіша версія палео дієти, призначена для людей з аутоімунними захворюваннями і харчовими алергіями. Проте наукові дослідження цього питання неоднозначні — хоча б через відсутність чіткого списку дозволеної та забороненої їжі.

Залишити відповідь