Біотин був виділений у 1935 р. з яєчного жовтка. Свою назву вітамін отримав від грецьк. bios – життя через його здатність стимулювати зростання дріжджів та бактерій.

Молекула вітаміну Н складається з імідазольного та тетрагідротіофенового кілець, бічний ланцюг представлений валеріанової кислоти.

N1-імідазольного кільця є місцем карбоксилювання. Зв’язуючись з іоном гідрокарбонату (HCO3-), біотин стає коферментом, який називається карбоксибіотином.

Біотин здатний утворювати з авідином – глікопротеїном білка курячого яйця – міцний комплекс, який може розщеплюватися травними ферментами. Тому при окремому вживанні сирих яєць припиняється всмоктування присутнього в їжі біотину. Здатність молекул авідину та біотину специфічно зв’язуватися один з одним використовується в деяких методах очищення біотехнології.

Гіповітаміноз

Біотиновий гіповітаміноз проявляється дерматитом, жирною себореєю, алопецією (осередковим облисінням), сонливістю, втомою. Часто відзначаються біль у м’язах.

Вроджені порушення обміну біотину

Найчастіше зустрічаються порушення, пов’язані з дефектом пропіоніл-КоА-карбоксилази та β-метилкротоноїл-КоА-карбоксилази.

При вродженому дефекті пропіоніл-КоА-карбоксилази у перші тижні життя дитини відзначається кетоацидоз, напади якого провокуються годуванням (білком їжі). Приступи супроводжуються частою блювотою, м’язовою слабкістю, гіпотонією, сонливістю, зневодненням організму і закінчуються здебільшого летальним кінцем. При біохімічному дослідженні у крові виявляється підвищена концентрація пропіонової кислоти, у сечі виявляються довголанцюгові кетони. Надмірне накопичення в тканинах пропіонової кислоти призводить до того, що вона включається до біосинтезу жирних кислот (замість ацетил-КоА), при цьому утворюються аномальні жирні кислоти з непарним числом вуглецевих атомів. Нагромаджуючись у фосфоліпідах мозку, такі жирні кислоти викликають тяжкі нейрологічні порушення.

Пригнічення активності β-кротоноїл-КоА-карбоксилази призводить до порушення розпаду лейцину на стадії карбоксилювання β-метилкротоніл-КоА. У цьому вродженому порушенні розвивається метаболічний кетоацидоз. Виявляється захворювання неприборканим блюванням, не припиняється після переходу хворого на низькобілкову дієту. Стан покращується після прийому великих доз біотину.

Гіпервітаміноз – ще не описаний.

Харчові джерела

Біотин синтезується мікрофлорою кишківника людини. Це значною мірою задовольняє потреби організму у біотині. До гіповітамінозного стану може призвести прийом антибіотиків та лікування цитостатиками.

Вітаміном Н багаті:

  • бобові,
  • а також цвітна капуста,
  • гриби; 

із продуктів тваринного походження:

  • печінка,
  • нирки,
  • молоко,
  • яєчний жовток.
Залишити відповідь