Бурий рис — це білий шліфований рис. Корисний він для здоров’я і як його правильно готувати? Плюси і мінуси, протипоказання. Скільки хвилин варити бурий рис?

Що таке бурий рис?

Що таке бурий рис?

Бурий рис — це рис коричневого кольору, з якого не була видалена оболонка. У свою чергу, білий рис — це те ж саме зерно, однак з віддаленими плодової і насінної оболонкою (висівками). Червоний, чорний, фіолетовий і золотий рис — це види цільнозернового бурого рису, але з пігментами різного кольору. Пігменти, фарбувальні види бурого рису, представляють із себе фітонутрієнти — натуральні антиоксиданти.

Оскільки більшість корисних нутрієнтів, вітамінів і мінералів містить саме оболонка, бурий рис вважається більш корисним, ніж звичайний білий. Крім цього, зміст клітковини і рослинних жирів істотно знижує глікемічний індекс цільнозернового рису. І саме з цієї ж причини бурий (зокрема, червоний) рис необхідно довше варити, щоб правильно приготувати.

Так як при варінні чорний рис зазвичай забарвлює і воду, приготувати з нього складне блюдо, подібне плову, неможливо. Такий рис найчастіше використовується або як одиночний гарнір, або як доповнення до морепродуктів. Варто додати, що деякі марки кулінарного чорного рису — це білий рис, пофарбований з використанням чорнила кальмара.

Дикий рис

Всі види бурого, червоного, чорного і білого рису — це зерна злакового рослини Oryza sativa, тоді як дикий рис — це зерна Zizánia aquática зовсім іншої рослини. Перше родом з Південно-Східної Азії, друге — з Північної Америки. Навіть після тривалого варіння зерна дикого рису залишаються досить жорсткими. Також вони відрізняються своїм солодкуватий і трохи горіховим смаком.

Дикий рис вимагає особливих умов вирощування і проводиться в досить невеликих кількостях — що пояснює його високу ціну. Однак зміст великої кількості корисних нутрієнтів виправдовує дорожнечу. Приготований дикий рис містить на 30% менше калорій і на 40% більше білка, ніж приготований бурий. Незважаючи на це, в бурому рисі міститься в шість разів більше марганцю.

Бурий рис: користь і протипоказання

Бурий рис: користь і протипоказання

Строго кажучи, звичайний білий рис є одним з найбільш шкідливих продуктів харчування. У його складі немає ні вітамінів, ні мінералів, а єдиним значущим нутрієнтом є вуглеводи. Хоча структурно рисовий крохмаль представляє з себе складний вуглевод, в процесі травлення він досить швидко перетворюється тілом в глюкозу, стимулюючи різкий викид інсуліну в кров.

Якщо ж рис додатково оброблявся парою (це скорочує час варіння), його глікемічний індекс стає ще вище. Вживання подібних порожніх калорій швидко призводить до набору зайвої ваги — особливо, в абдомінальній ділянці живота. Білий рис протипоказаний діабетикам і викликає інсулінорезистентність. На противагу цьому, бурий рис володіє рядом корисних для здоров’я властивостей.

Чим корисний бурий рис?

Завдяки тому, що рисове зерно зберігає оболонку, воно зберігає клітковину, вітаміни і мінерали. У 100 г сухого бурого рису міститься 35% денної норми марганцю, 25% вітаміну В6, 8% заліза і 2% норми кальцію. Однак, хоча подібний рис відноситься до багатих залізом продуктів, його корисні властивості вельми обмежені. Порція приготованого бурого рису — це 220 ккал, 40 г крохмалю, 3 г клітковини і ще менше фітонутрієнтів.

Найбільш потужним антиоксидантом, що входять до складу чорного рису, є антоціани. Дані речовини фарбують не тільки рис, але і шоколад, виноград і темні ягоди. Саме їм приписують користь червоного вина, а найбільше їх міститься у виноградному соку. В кінцевому підсумку, відварений бурий (включаючи чорний і червоний) рис — це смачний і помірно корисний гарнір, але зовсім не суперфуд.

Користь бурого рису:

 • Середній глікемічний індекс (50 одиниць)
 • Не містить глютен
 • Джерело вітамінів і мінералів

Як приготувати бурий рис?

Як приготувати бурий рис?

Для того, щоб приготувати бурий рис, рекомендується ретельно виміряти співвідношення води і зерен, а також засікати час варіння — в іншому випадку він або склеїться, або розвариться, або недоварится. Іноді рекомендується попередня промивка зерен або навіть їх замочування — це скорочує час приготування, проте не підходить у випадку з чорним рисом, оскільки він забарвлює воду.

Найпростіше приготувати подібний рис у спеціальній рисоварці або в мультиварці. Якщо ви збираєтеся варити бурий рис досить часто, оцініть можливість покупки подібного пристрою. В іншому випадку, його можна легко зварити і в звичайній каструлі з кришкою.

Варка бурого рису в каструлі:

 • 1 склянку бурого рису
 • 2.5 склянки води
 • 2 г солі
 • кип’ятити 5-8 хвилин, потім варити 20-30 хв на повільному вогні
 • перед подачею дати настоятися 10-15 хв

Бурий рис в мультиварці:

 • 1 склянку рису
 • 1 стакан води
 • 2 г солі
 • готувати на режимі “бурий рис”

Рецепти з бурим рисом

Невелика порція приготованого бурого рису — один з найбільш корисних варіантів з усіх доступних злакових. Численні рецепти правильного харчування будуються на цьому гарнірі, додаючи смак страви за рахунок використання м’яса, овочів і спецій. Бурий рис, як і будь-який інший рис, широко використовується в азіатській кухні — особливо, в поєднанні з соусом теріякі.

Крім цього, бурий рис може використовується для приготування плову, паельі і ряду страв індійської кухні. Зазначимо, що для збереження свіжості рис необхідно правильно зберігати в закритій ємності, а також в сухому і прохолодному місці. Сумарний термін зберігання відкритої пачки не повинен перевищувати шести місяців. Якщо ж рис зберігається в сирому приміщенні, на зернах може утворитися цвіль.

***

Бурий рис — це білий шліфований рис, тобто зерна із збереженням оболонки. За рахунок цієї оболонки в ньому залишаються вітаміни, мінерали та клітковина. Однак, незважаючи на більш високий вміст корисних нутрієнтів, будь рис повинен вживатися в помірних кількостях — особливо діабетиками. Час приготування бурого рису становить близько 30-40 хвилин.

Залишити відповідь