Користь і шкода хліба залежать від того, з чого саме його роблять. Якщо до складу магазинного білого хліба входить хлібопекарська борошно з максимальним вмістом глютену, консерванти і дріжджі, то домашній хліб можна приготувати з цільнозерновий борошна, багатої мінералами.

Крім цього, до складу корисного хліба можуть входити різні насіння і смакові добавки — починаючи від житнього, гречаного та кукурудзяного борошна, закінчуючи бананами, горіхами і сухофруктами. Чим саме шкодить білий хліб і який хліб вважається найкориснішим?

Хліб — користь і шкода

За останнє століття ставлення до білого хліба змінилося — якщо раніше його вважали важливим для продуктом харчування, то сьогодні білий магазинний хліб вважається шкідливою і далеко не найбільш корисною їжею. Ключова причина криється в зміні складу.

По суті, звичайний білий хліб є лише високовуглеводним продуктом, шкодить фігурі. В складі білого борошна міститься дуже мало вітамінів і мінералів, тоді як вміст глютену максимально — подібна борошно складається з клейковини на 30-50%, а клітковини в ній просто немає.

Незважаючи на те, що склад цільнозернового або житнього хліба багато в чому повторює склад звичайного білого хліба, додавання висівок або неразмолотых зерен помітно знижує глікемічний індекс. Крім цього, домашній хліб можна спекти з кукурудзяного борошна, не містить в складі глютен.

Користь цільнозернового хліба:

  • більш низький глікемічний індекс
  • містить вітаміни та мінерали
  • смачний і поживний продукт

Склад білого хліба

До складу звичайного білого хліба входять пшеничне борошно, вода, олія, дріжджі, сіль і трохи цукру. Також часто використовується хлібопекарський поліпшувач. У свою чергу, в його складі міститься соєве борошно, стабілізатор карбонат кальцію і аскорбінова кислота.

Зазначимо, що рекомендації Всесвітньої Організації охорони Здоров’я допускають вживання в їжу не більше 1.2-1.5 г карбонату кальцію на добу. Крім цього, борошно для білого хліба найчастіше відбілюється з допомогою діоксиду титану — речовини, яку було заборонено у Франції для використання в харчовій промисловості.

Шкоду білого хліба:

  • високий глікемічний індекс
  • високий вміст глютену
  • наявність хімічних консервантів

Який хліб корисніше?

При виготовленні борошна для звичайного білого хліба зерно пшениці спершу розмелюється, потім просіюється. Помел борошна вищих сортів виключає оболонку і зародок зерна, залишаючи лише крохмаль. Якщо перемелена оболонка додається назад, борошно називають цільнозерновий.

1. Цільнозерновий хліб

Користь цільнозернового хліба полягає в тому, що він містить більше мінералів, більше клітковини і менше глютену, ніж звичайний білий. Крім цього, до складу можуть входити різні насіння — насамперед, лляне насіння, насіння чіа, а також насіння гарбуза.

2. Хліб з висівками

Строго кажучи, висівки представляють із себе тверду оболонку пшеничного зерна — додавання до складу хліба висівок робить його цільнозерновим. Крім цього, висівки можуть використовуватися для панірування. Користь такого хліба полягає в позитивному впливі на роботу кишечника.

3. Житній хліб

Оскільки жито — це злакова культура, в її складі також міститься глютен, що дозволяє випікати хліб. Зазвичай до складу житнього хліба входить від 10 до 50% житнього борошна, а решта припадає на борошно пшеничне — інакше смак буде занадто різким.

4. Бездріжджовий хліб

Дріжджі — це мікроорганізми, необхідні для ферментації і підйому тесту. Вони споживають кисень і найбільш використовуваними є вуглекислий газ. У з’єднанні з глютеном пшеничного борошна дріжджі забезпечують підйом хліба при випічці. Користь хліба без дріжджів — менша кількість газів в кишечнику.

5. Гречаний хліб

Незважаючи на те, що в Росії гречка традиційно використовується як крупа, у багатьох країнах її знають швидше у вигляді борошна. При додаванні до складу пшеничного хліба гречаного борошна з’являється приємний аромат і смак. Крім цього, до складу корисного хліба можуть входити пророщена зелена гречка.

6. Вівсяний хліб

Користь вівсянки полягає в тому, що в її склад входить особливий тип розчинної клітковини, корисної для роботи кишечника і для поліпшення обміну речовин. Зазвичай при випіканні вівсяного хліба використовують від 30 до 50% пшеничного борошна, а також додають висівки.

7. Банановий хліб

Банановий хліб — це справжні ласощі! Головним у складі такого хліба є зрілі банани, перетворені в м’яке пюре. Для випічки використовуєте 3 банани, молоко, 200 г пшеничного борошна, рослинне масло і яйця. Для смаку можна додати коричневий цукор і трохи екстракту ванілі.

8. Кукурудзяний хліб

Оскільки кукурудза не містить в складі глютену, з кукурудзяного борошна можна пекти безглютеновый і бездріжджовий хліб. Однак найчастіше кукурудзяний хліб виготовляється з додаванням пшеничного борошна і дріжджів— причому, кукурудзяного борошна в складі лише 10-30%.

Хліб — калорійність і БЖУ

В залежності від виду хліба, його калорійність варіюється в межах 210-300 ккал. Наприклад, в 100 г білого пшеничного хліба міститься 220-230 ккал, темний житній хліб містить 210-220 ккал, а хліб з насінням і сухофруктами може містити більше 300 ккал.

Калорійність одного невеликого шматка хліба (близько 30-50 г) в середньому складає від 70 до 150 ккал. Велика частина цих калорій припадає на вуглеводи. Глікемічний індекс білого хліба становить від 90 і вище одиниць, однак ГІ цільнозернового хліба нижче.

Типове зміст білків, жирів і вуглеводів на 100 г білого хліба — 8-10 г білків (більше 30-50% з яких є чистим глютеном), 3-5 г жиру і 50-60 г вуглеводів (з них 2-4 г клітковини, 4-5 г цукрів і близько 40 г крохмалю). При додаванні інших злакових, горіхів і фруктів цифри можуть змінюватися.

***

Магазинний білий хліб — досить шкідливий для здоров’я продукт. Він володіє високим глікемічним індексом, а вміст вітамінів і мінералів у складі мінімально. У свою чергу, цільнозерновий і житній хліб набагато більш корисний — і, найчастіше, смачніше.

Наукові джерела:

  1. Хліб тостовий в нарізці: склад, source
  2. Calcium Carbonate Daily Dosage, source
Залишити відповідь