Секрет кави, одного з найбільш популярності напоїв на планеті, — високий вміст кофеїну. Однак кофеїн міститься не тільки в самій каві, але і в чорному і зеленому чаї, а також в шоколаді і навіть в більшості газованих напоїв.

У деяких країнах виробник зобов’язаний вказувати вміст кофеїну в чашці кави або банці енергетика — на жаль, в Україні подібні норми не діють. При цьому безпосереднє кількість кофеїну в розчинній каві може бути досить високим.

Кофеїн в каві

Кофеїн, що міститься в каві — це потужний стимулятор центральної нервової системи. Він не тільки прискорює серцебиття і викликає розширення кровоносних судин, але і надає комплексну дію на метаболізм. Зокрема, кофеїн провокує викид адреналіну в кров.

Дослідження говорять про те, що доза кофеїну в 50-80 мг (стільки міститься в чашці еспресо) покращує настрій і підвищує продуктивність, 250-300 мг кофеїну призводять до порушення серцебиття і виникнення легкої тахікардії, 400-500 мг можуть провокувати депресію, а 10 000 мг — смерть1.

При цьому ключову роль відіграє сумарна кількість чашок кави, які людина випиває за день. Максимально безпечною дозою кофеїну є 6-7 чашок за день або близько 500-600 мг кофеїну. З іншого боку, кофеїн міститься не тільки в каві, але і в інших напоях — як у чаї, так і в газованій воді.

// Кофеїн — коротко:

 • стимулятор ЦНС
 • міститься в каві і інших напоях
 • максимальна доза — 500-600 мг на добу

Максимальна доза кави

Вважається, що безпечною дозою кави є вживання кофеїну в кількості 200-300 мг на добу. Залежність формується при дозах, що перевищують 300-500 мг на день (кілька великих чашок розчинної кави), а разовий прийом 450-500 мг кофеїну здатний негативно впливати на психіку людини.

Дослідження говорять про те, що 500 мг кофеїну можуть провокувати напади тривожності — не кажучи про те, що надмірне вживання кави пов’язане з безсонням. Оскільки період напіввиведення кофеїну (час, необхідний для зниження його рівня в два рази) становить від 3 до 5 годин, не рекомендується пити каву за 6 годин до сну.

Скільки кофеїну в каві?

Реальний зміст кофеїну в чашці кави — досить мінливий параметр. Роль грає не тільки вид кави (звичайна або розчинна), але і розмір порції. Наприклад, в еспрессо (порція 30 мл) міститься близько 50-80 мг кофеїну, а в великій чашці розчинної кави (300 мл) — до 300-350 мг.

Крім цього, кофеїн з різних джерел відрізняється. Досить часто розчинна кава містить синтетичний кофеїн, що відрізняється швидким впливом на організм. З іншого боку, кофеїн що міститься в гуарані і чаї має більш плавну дію.

Також помилково вважати, що вміст кофеїну в чаї завжди менше, ніж вміст кофеїну в каві. Наприклад, невелика чашка розчинної кави може мати у своєму складі менше кофеїну, ніж велика кружка крепкозаваренного чаю.

// Вміст кофеїну в чаї і каві:

 • Чашка звареної кави (250 мл) — 95-200 мг
 • Чашка розчинної кави (250 мл) — 30-200 мг
 • Чашка кави без кофеїну (250 мл) — 2-30 мг
 • Кава еспресо (30 мл) — 40-75 мг
 • Чашка чорного чаю (250 мл) — 15-70 мг
 • Чашка зеленого чаю (250 мл) — 25-45 мг
 • Енергетичний напій (250 мл) — 70-100 мг
 • Плитка темного шоколаду (100 г) — 30-50 мг
 • Морозиво зі смаком шоколаду — 30-45 мг
 • Газовані напої типу (330 мл) — 25-40 мг
 • Бутильований холодний чай (330 мл) — 5-40 мг
 • Чашка гарячого шоколаду (240 мл) — 5-10 мг

Скільки кофеїну в розчинній каві?

Вміст кофеїну в розчинній каві залежить як від конкретної марки, так і від кількості продукту, який ви використовуєте для приготування напою. Роль грає і те, що розчинна кава найчастіше містить синтетичний кофеїн, який відрізняється за силою дії від натурального.

При цьому сорт кавових зерен, використовуваний для виробництва розчинної кави, впливає лише на смакові якості, але не на підсумкове вміст кофеїну. Незважаючи на те, що сорт арабіка зазвичай має приблизно в два рази менше кофеїну, ніж сорт робуста, в гранульованому кави від них залишаються швидше запах і смакові якості, але не сам кофеїн.

Чи завжди розчинна кава містить кофеїн?

Процес виготовлення розчинної кави передбачає вимочування кавових зерен і їх подальший нагрів до високих температур. Оскільки це руйнує натуральний кофеїн, він видаляється на перших стадіях, а потім до складу розчинної кави вводиться синтетичний кофеїн, одержуваний з сечової кислоти і ксантину.

Однією з причин, що змушують виробників використовувати синтетичний кофеїн (крім дешевизни), є бажання контролювати утримання в отриманому продукті. Розчинна кава, вироблена великими світовими компаніями, завжди містить приблизно однакову кількість кофеїну.

Кофеїн — користь і шкода

Кофеїн (міститься в каві, так і в інших напоях і навіть у вигляді таблеток) має ряд позитивних дій на організм. Оскільки він стимулює роботу центральної нервової системи, його вживання викликає прилив сил, підвищення концентрації та поліпшення працездатності.

По суті, кофеїн може вважатися жироспалювачем. Вживання чашки кави перед тренуванням підвищує серцебиття і покращує силові показники — що позитивно позначається на ефективності тренінгу та кількість спалюваних калорій.

Кава — протипоказання і шкода

Кофеїн може завдати шкоди здоров’ю людей. В першу чергу, він небезпечний для тих, хто відрізняється підвищеною дратівливістю і тривожністю. Великі дози кави, прийняті в короткий проміжок часу, здатні провокувати панічні атаки.

Крім цього, від кофеїну досить складно відмовитися. Якщо ви звикли щодня починати ранок з чашки кави, різка відмова від звички негативно позначиться на самопочутті. Може з’явитися головний біль, загальмованість, проблеми зі сном. Однак подібні симптоми зазвичай зникають на 3-4 день.

***

Вміст кофеїну в чашці кави залежить як від кількості використовуваного продукту, так і від методу заварки. При цьому розчинна кава часто містить більше кофеїну, ніж натуральна. Оскільки джерелом кофеїну в ньому є сечова кислота і ксантин, тому дія цього кофеїну буде більш сильною.

Залишити відповідь