Хлібна одиниця – це параметр, який полегшує контроль дози необхідного інсуліну при цукровому діабеті. Нагадаємо, що при наявності цього захворювання організм не може самостійно переробляти вуглеводи з продуктів харчування, вимагаючи регулярних ін’єкцій гормону інсуліну.

Одна хлібна одиниця дорівнює середній шматку хліба, склянці молока або столовій ложці крупи (до варіння). При цьому, в кінцевому підсумку, чим вище глікемічний індекс і гликемическая навантаження конкретного продукту, тим більше інсуліну потрібно.

// Хлібна одиниця – що це?

Хлібна одиниця (або вуглеводна одиниця) – це параметр для оцінки змісту вуглеводів в конкретному продукті харчування. Термін введений німецькими дієтологами для оцінки раціону діабетиків в 1990-х років, однак поступово заміщається інсуліновим індексом.

Одна хлібна одиниця рівнозначна 10 г простих вуглеводів в продукті – або 12 г вуглеводів включаючи клітковину. У перерахунку на хліб, одна одиниця – це шмат білого хліба вагою 20-25 г. Дана кількість вуглеводів підвищує рівень глікемії в середньому на 2.77 ммоль / л¹.

Знаючи сумарну кількість вуглеводів в продукті, можна розрахувати вміст хлібних одиниць – на основі цієї цифри визначається необхідну для введення дозу інсуліну. За один прийом їжі людям з цукровим діабетом рекомендується з’їдати не більше 7 хлібних одиниць.

// Одна хлібна одиниця:

 • 10 г простих вуглеводів
 • 12 г вуглеводів включаючи клітковину
 • підвищує цукор в крові на 1.5-3 ммоль / л

добові норми

Відзначимо, що при наявності цукрового діабету рекомендована норма вживання хлібних одиниць (ХО) залежить від рівня щоденної активності людини, а також від індексу маси тіла (ІМТ) . Чим вище рівень активності і нижче маса тіла, тим більше вуглеводів можна с’едать¹:

// Норми:

 • високий рівень активності – 25-30 ХО
 • середній рівень активності – 20-22 ХО
 • сидячий спосіб життя – 15-18 ХО
 • малоактивний спосіб життя – 12-14 ХО
 • ожиріння (ІМТ вище 35) – 10 ХО
 • ожиріння другого ступеня (ІМТ вище 40) – 6-8 ХЕ

Розрахунок необхідного інсуліну

При наявності цукрового діабету необхідно самостійно розраховувати кількість введеного інсуліну. Перш за все, це стосується дози інсуліну короткої дії (так званого простого інсуліну), що вводиться перед прийомом їжі для контролю цукру крові після їжі.

Знаючи хлібний індекс продукту, можна приблизно розрахувати дозу необхідного інсуліну – для надходження однієї хлібної одиниці в клітку потрібно від 0,5 до 4 одиниць інсуліну. Більш точна цифра визначається на основі глікемічного індексу спожитих вуглеводівю.

Що значить глікемічекій індекс?

Глікемічний індекс продукту – це швидкість, з якою містяться в ньому вуглеводи підвищують рівень глюкози в крові. Глюкоза, в свою чергу, вимагає вироблення гормону інсуліну. Прості (швидкі) вуглеводи різко підвищують рівень глюкози – тоді як складні вуглеводи відрізняються повільним дією.

Наприклад, одна хлібна одиниця з продукту з високим глікемічним індексом (цукор, картопля, хліб і випічка), вимагає 1-2 од інсуліну, c низьким і середнім ГІ – близько 0.5-1 од. Також на дозу інсуліну впливає індивідуальна чутливість, кількість з’їдених хлібних одиниць і то, вживається їжа натщесерце.

Хлібна одиниця – таблиця продуктів

Зручність хлібних одиниць полягає в тому, що використовується для розрахунку кількість вуглеводів (10 г простих або 12 г включаючи клітковину) часто можна порівняти з типовою порцією. Наприклад, стакан молока, шматок хліба або столова ложка крупи містять приблизно одну хлібну одиницю.

// Хліб і випічка

Грам продукту для 1 ХЕ Розмір порції
Білий хліб 20 г Один шматок
Житній хліб 25 г Один шматок
Бородинський хліб 25 г Один шматок
солодка булочка 20 г половина
солоне печиво 15 г П’ять штук
несолодкі сухарі 15 г Дві штуки

// Макарони і крупи

Грам продукту для 1 ХЕ  Розмір порції
 Макаронні вироби 15 г  Столова ложка
 гречка 15 г  Столова ложка
 Кіноа 15 г  Столова ложка
 Рис 15 г  Столова ложка
 пшоно 15 г  Столова ложка
 вівсянка 15 г  Столова ложка

// Овочі

Грам продукту для 1 ХЕ  Розмір порції
 Картопля 65 г  невеликий бульба
 морква 400 г  три великих
 гарбуз 200 г
 Кукурудза (початок) 100 г
 помідори 300 г
 огірки 300 г

// Фрукти

Грам продукту для 1 ХЕ  Розмір порції
 банан 70 г половина
 Виноград 70 г 12 штук
 груша 90 г одна середня
 диня 100 г Один шматок
 грейпфрукт 170 г половина великого
 кавун 270 г Один шматок

// Напої

Обсяг продукту для 1 ХЕ  Розмір порції
 молоко 200 мл  один стакан
 кефір 200 мл  один стакан
 квас 200 мл  один стакан
 Кока Кола 100 мл  половина склянки
 Фруктовий сік 100 мл  половина склянки
 Морзе 100 мл  половина склянки

***

Хлібна одиниця – це параметр, який полегшує контроль дози необхідного інсуліну для діабетиків. Одна хлібна одиниця рівнозначна 10 г простих вуглеводів або 12 г вуглеводних продуктів з клітковиною – склянці молока, столової ложки крупи до варіння або середнього шматка хліба.

Наукові джерела:

 1. Інсулінотерапія цукрового діабету 2 типу, посилання
 2. Бергер М., Старостіна Є.Г. Практика інсулінотерапії. 1990. – 365 с., С. 364-365
Залишити відповідь