Лохина звичайна – листопадний чагарник з роду Вакциніум сімейства Вересові. Плоди на вигляд дуже схожі з чорницею, але ягоди лохини відрізняються світлішим кольором і більш зламаною формою квітколожі на ягоді. Плодоносна рослина росте в регіонах з холодним помірним кліматом, а в Україні ягоду можна знайти в Карпатах, на кам’янистих осипах, у лісах на заболочених місцях. Для поставок на споживчий ринок лохину вирощують на штучних плантаціях зі спеціально створеними умовами.

Як і в яких кількостях можна їсти лохину?

Чорниця (фото куща)

Насамперед, ягода є низькокалорійним продуктом. Калорійність лохини становить 35 ккал на 100гр, тому її можна і потрібно включати до дієтичного раціону. Цікаво, що оптимальним часом для вживання ягід є ранок, тому що саме в цей час організму гостро потрібний глікоген, який забезпечує нормальну роботу головного мозку.

Ягоди можна їсти у свіжому вигляді, варити компот та варення, перетирати з цукром та заморожувати, при цьому зберігаються властивості лохини. Важливо знати, що найбільша концентрація вітамінів все-таки міститься у свіжих ягодах, а смакові якості зберігаються в будь-яких видах страв, де є «блакитна» красуня.

На думку дієтологів, денна норма вживання лохини не повинна перевищувати 1-2 склянки на день за відсутності протипоказань. Причому її можна вживати як самостійний продукт, так і у поєднанні з іншими харчовими продуктами та компонентами у складі різних страв: запіканках, смузі та інших легких десертах.

Лохина: корисні властивості та протипоказання

Абсолютна користь лохини не підлягає обговоренню. Вона відрізняється високою концентрацією необхідних організму речовин:

 • вітамінів А, З, Е, В;
 • антиоксидантів;
 • амінокислот;
 • флавоноїдів;
 • клітковини;
 • вітамінів К, Р та РР;
 • мікроелементів (магнію, кальцію, калію, фосфору, натрію, заліза).

Їсти лохину корисно для:

 • зміцнення імунної системи;
 • зниження холестерину у крові;
 • профілактики гіпертонії та атеросклерозу;
 • нормалізації обміну речовин

Регулярне вживання ягід лохини позитивно впливає на відновлення зору, сприяє нормалізації серцевої та травної системи. Людям, які страждають на цукровий діабет, корисно також їсти лохину для посилення дії лікарських препаратів, що знижують рівень цукру в крові.

Незважаючи на численні корисні властивості лохини, об’їдатися нею все ж таки не варто. І небезпека таїться зовсім не в алергії, а в надлишку антиоксидантів, здатних знижувати рівень кисню, що надходить у м’язові тканини.
Неконтрольоване вживання ягід може посилити згортання крові, що небезпечно для людей з проблемами серцево-судинної системи. У перелік протипоказань лохини можна також внести знижену кислотність через великий вміст органічних кислот у м’якотіярік.
Що стосується вагітних і жінок, які годують, то перед тим, як з’їсти ягоди, краще проконсультуватися з лікарем.

Умови та способи зберігання лохини

Сезон ягід лохини недовгий, але знання способів та умов зберігання лохини дозволить насолоджуватися її смаком протягом усього року.

Заморожування ягід розсипом. У ємності ягоди викладаються шаром не більше 2 сантиметрів і відправляються в морозильну камеру, що працює в режимі “Супер мороз”, а через 5 годин дістати лохину, викласти її в один або кілька пакетів і знову відправити в морозилку на зберігання.

«Живе» варення з лохини. Цей спосіб зберігання передбачає перетирання лохини з цукром та подальшим розкладанням у заздалегідь простерилізовані банки.

Для зберігання лохини у свіжому вигляді оптимальним режимом є температура в приміщенні в межах +17-25 градусів. Термін зберігання в таких умовах не повинен бути більше 4 днів, тоді як у холодильнику ягода може зберігатися до 7 днів.

Смачна та корисна ягода коштує недешево. Однак можна в сезон, коли ціна трохи знизиться,  купити лохину  для зберігання на довгий термін. Врахуйте, що заморожена ягода підлягає лише одноразовому розморожуванню безпосередньо перед вживанням або використанням лохини для приготування випічки, десертів, напоїв.

Залишити відповідь