Багато сучасні рослини є продуктом селекції і істотним чином відрізняються від таких рослин, які їли люди століттями раніше. Наприклад, пшениця, завдяки якій люди перейшли з кочування до існування в поселеннях, істотно відрізнялася від сучасної, мова йде про дику пшеницю, яка дасть не таку кількість, але багато в чому була корисніше.

Нинішня пшениця в певному сенсі є мутантом вирощеним для отримання великої кількості зерна при різних кліматичних умовах. Тим не менш, до цих пір збереглися і предки пшениці, зокрема полба, фото якої вказує на певну схожість цих культур. Ця крупа не схильна до схрещування і тому залишилася в найбільш чистому вигляді досі.

Зміст

 • Історія або з чого варили полбу
 • Корисні властивості полби
 • Що можна приготувати з полби і для чого?
  • Корисні рецепти
  • Різні інгредієнти
 • Вибираємо правильну полбу

Історія або з чого варили полбу

На Русі ще відносно недавно знали і активно використовували рецепти страв з полби, тільки з приходом технічного прогресу дане зерно стали забувати і замінювати більш продуктивним і вигідному в економічному сенсі. Зараз дане зерно може пропонуватися і під іншими назвами, які використовувалися і раніше:

 • двузернянка,
 • эммер,
 • спельта,
 • камут.

По суті, вариво з пшениці і називали полбой, тільки от пшениця раніше була зовсім інша. Такі злаки, які використовуються зараз вважаються окультуреними, а полба це фактично смітна пшениця, яка є не самим оптимальним варіантом для вирощування в промислових масштабах. Чому, скажемо далі.

Відомі факти по вирощуванні полби на території Давньої Греції і Вавилона. Насправді ця крупа була пшеницею, а для сучасної пшениці є далеким предком, який, тим не менш, залишився практично у первісному вигляді.

Чому цей злак перестали вирощувати? Відповідь дуже проста – з причини технічного прогресу. Адже комбайн не може збирати і вимолачувати полбу, таке можливо тільки в ручному зборі. Тому промислове вирощування стало невигідним і селекціонери придумали спеціальні сорти пшениці, які можливо збирати у величезних кількостях. Тим не менш, за таку вигоду довелося платити корисними властивостями рослини і сучасна пшениця, яку легко збирати комбайнами є значно менш корисною і містить меншу кількість потрібних організму елементів. Перехід якості в кількість, так сказати.

Корисні властивості полби

Напевно, вас зацікавила крупа полба, що це таке розберемо з вами більш детально. Почнемо з корисних властивостей.

Їжа з цільних злаків високо цінується всіма людьми, які стежать за власною фігурою і здоров’ям. В цілому злаки є частиною здорового раціону, але ось вибір оптимального злаку дозволяє отримати більше користі від споживаної їжі. У більшості доступних круп в складі міститься приблизно ідентичну кількість жирів і вуглеводів, основна відмінність полягає в змісті білків.

Як не важко зрозуміти, більш насичені білками крупи є більш корисними. По суті, ви отримуєте оптимальний збалансований склад компонентів, а підвищений вміст білка вельми актуально для активних людей або тих, хто займається спортом і фітнесом.

У полбі білків міститься 37% — приблизно така ж кількість міститься в горіхах. Для порівняння – в простій пшениці білків вдвічі менше.

Ця крупа є більш стійкою до різноманітних зовнішніх впливів, чого не сказати про багатьох популярних сортах пшениці. Зокрема полба стійка до радіоактивних та інших забруднень і не росте на ґрунті з хімічними і мінеральними добривами. Тому продукт абсолютно чистий і більш придатний для харчування, адже не насичується різними канцерогенами і нітратами.

Крім цього, слід зазначити такі компоненти крупи як:

 • клітковина – 15-20%;
 • залізо – 5%;
 • вітаміни В – близько 7%;
 • вітаміни РР і групи Е;
 • 18 різних амінокислот;
 • кальцій і калій;
 • мідь;
 • фосфор.

При цьому дані компоненти містяться не тільки в самому зерні, але і в оболонці.

Для багатьох актуальне питання є в полбе глютен і на це питання є відповідь. Під глютеном в цілому розуміється група компонентів, і такі компоненти містяться в зернах популярних зараз злакових культур. У свою чергу полба може використовуватися навіть людьми з алергією на глютен.

Найбільш часто в їжу використовується полба варена, калорійність якої становить всього 127 кКал на сотню грам продукту. Таким чином, ця крупа є дієтичною і може використовуватися навіть тими, хто дотримується низькокалорійної дієти. При цьому високий вміст білків і інших елементів дозволяє цій крупі чудово насичують організм і після такої їжі ви протягом тривалого періоду відчуваєте відчуття ситості.

Саме тому що це, каша полба розповімо далі більш докладно, активно використовується в дієтології для складання корисних рецептів. З ефектів позитивного впливу слід відзначити:

 • нормалізацію роботи кишечника;
 • поліпшення настрою і появі бадьорості, активності;
 • лікування анемії;
 • нормалізацію роботи залоз внутрішньої секреції;
 • поліпшення шкіри;
 • лікування стресів і депресій;
 • очищення від шлаків;
 • підвищення працездатності;
 • зниження рівня цукру та холестерину;
 • профілактику інфекцій та онкології;
 • стабілізацію тиску;
 • поліпшення репродуктивних функцій.

На завершення перерахування корисних властивостей, якими володіє полба, глікемічний індекс теж слід відзначити: він дорівнює 55, тобто є цілком оптимальним для того щоб використовувати цей продукт для діабетичних дієт і дієт людей, які мають підвищений вміст цукру. До речі, про корисні властивості цієї каші ви можете більш детально прочитати в окремому матеріалі на нашому сайті.

Що можна приготувати з полби і для чого?

Насправді в ідеальному варіанті споживану вами пшеницю слід практично повністю поміняти на полбу. Тим не менш, не кожному мешканцю сучасного мегаполісу ця крупа доступна, тому такі натуральні корисні продукти часто доводиться використовувати тільки іноді й то в якості своєрідного ліки.

Як ви знаєте з древніх трактатів по медицині – будь-яка їжа є ліками. Доктора в традиційній медицині завжди вважали їжу не тільки способом втамування голоду, але і певним цілющим елементом, який допомагає лікувати ті чи інші недуги. Звичайно, мова йде про традиційні культури, де їжа була натуральною і тому володіла таким цілющим потенціалом.

Зараз багато продукти таким потенціалом не мають, але ви маєте певну можливість скористатися більш натуральними продуктами, такими, як жито, калорійність і корисні якості, якою є оптимальними для лікування і профілактики корисних недуг. Хоча, повторимося, в ідеалі цю крупу взагалі слід зробити стабільною частиною власного раціону.

Отже, коли полба може допомагати і оздоровлювати ваш організм:

 • при ожирінні або схильності до надмірної маси тіла;
 • при ослабленому імунітеті;
 • при перевтомі;
 • при порушеннях в роботі кишечника;
 • при респіраторних захворюваннях;
 • при підвищеному тиску.

Крім цього полбу радять включити в свій раціон людям похилого віку і вагітним.

Корисні рецепти

Мабуть, тепер слід перейти до практичного аспекту і дізнатися чим смачна полба і як її готувати в різних варіаціях.

Найпростішим рецептом є найпростіша каша, яку ви можете приготувати навіть не володіючи якимись суттєвими кулінарними навичками. Отже, на пару стаканів крупи вам буде потрібно близько чотирьох склянок води. Крупу попередньо промивають, а воду кип’ятять і у киплячу воду кладуть крупу, яку варять до готовності приблизно протягом 25-30 хвилин, помішуючи. Далі ви можете використовувати стандартні приправи на подобу солі і масла, хоч і пісна крупа відрізняється приємним смаком.

Крім цього, ви можете випробувати рецепт з молоком, краще звичайно теж натуральним. Молока потрібно взяти меншу кількість, а по часу варити приблизно однаковий. Така каша чудова для ранкового прийому їжі в поєднанні з різноманітними фруктами і ягодами.

Різні інгредієнти

Варену крупу цікаво доповнювати різноманітними продуктами, зокрема овочами, які попередньо злегка обсмажують. В цілому рецептура тут теж досить-таки елементарна і полягає в попередньому обсмажуванні вибраних вами інгредієнтів, до яких на сковорідку додати відварену полбу та готуєте пару хвилин. Таких страв ви самі можете створити величезну кількість і дивовижний смак полби стане приємним доповненням до вашого звичного раціону.

Вибираємо правильну полбу

На завершення надамо декілька порад про те як вибрати натуральну і корисну крупу. Так само, як багато натуральні продукти, полба набуває популярності і багато сучасних підприємців і в цю сторону спрямовують власні капіталістичні рученята, для того щоб отримати додаткову вигоду. Тому слід ретельно ставитися до вибору оптимальної крупи.

Виробник може пропонувати вам перемелене зерно, яке легше готувати, але легше тут не значить краще. Адже полба швидкого приготування – продукт раніше термічно (а можливо якось ще) оброблений, тобто не має всіх початкових корисних властивостей.

Крім цього, слід уважно подивитися на склад і зокрема на наявність додаткових компонентів, таких як ароматизатор або синтетичні вітаміни. Такі добавки вам не потрібні, так як в полбі і без цього вистачає корисностей, а ось додаткові хімічні елементи не завжди приносять користь. Намагайтеся вибирати перевіреного постачальника, якісь невеликі підприємства, де ви можете перевірити якість та натуральність продуктів.

Звичайно, в такому варіанті крупа коштує дорожче (та й взагалі полба – не дешеве задоволення) але і якість значно вище. Тим більше користі, яку ви отримаєте від цієї крупи у багато разів перевершує вартість полби.

Залишити відповідь