Останнім часом до холестерину в медицині прикуто особливу увагу. Аналіз на його утримання навіть включений до комплексу обстежень у рамках диспансеризації. Коли його в організмі дуже багато, надлишки починають налипати на стінки артерій. У результаті це призводить до їхнього звуження, аж до повного перекриття. Це може призвести до серйозних захворювань серця і ризику інфаркту міокарда. Тому важливо знати, який у нормі рівень холестерину і як його досягти.

Що таке холестерин

Це різновид ліпідів, що є в структурі клітин людей і тварин. 20% його надходить із їжею, а основна маса синтезується самим організмом. При нормальній концентрації ця речовина не шкідлива, а навіть необхідна, адже вона:

 • зміцнює клітинні мембрани;
 • сприяє травленню;
 • бере участь у освіті статевих гормонів;
 • стимулює вироблення вітаміну D;
 • захищає нервові волокна;
 • знижує проникність клітин.

Холестерин присутній в організмі у будь-якому віці. Він потрібний для виживання і не може бути чимось замінений. Однак ми часто чуємо згадку цієї речовини у негативному контексті. Це хибна думка, оскільки шкода завдає лише одного її вигляду. Їх важливо розрізняти.

Хороший та поганий холестерин

Хорошим у побуті називають ліпопротеїн високої густини, а поганим – ліпопротеїн низької щільності. Ліпопротеїн – це холестерол у білковій оболонці з аполіпопротеїну.

Висока щільність означає, що безпосередньо холестеролу в поєднанні небагато: основна маса посідає білок. У такому співвідношенні транспортування ліпіду полегшується. Він надходить у печінку і виводиться із жовчю, ніде не осідаючи. Тому його і вважають добрим.

Ліпопротеїн низької щільності, навпаки, переважно складається з холестеролу. Його виведення з організму утруднене. Саме такий тип вважається поганим. Він затримується у клітинах судин та викликає атеросклероз. До того ж, він має схильність до накопичення з віком. У дорослої людини його значно більше, ніж у дитини.

Норма холестерину в крові у чоловіків та жінок за віком

З роками показники, що можуть вважатися нормальними, змінюються. Неоднакові значення для чоловіків та жінок. Перед вами таблиця, яка допоможе не заплутатися у них та тримати стан здоров’я під контролем.

Вік Норма загального холестерину (ммоль/л)
Жінки Чоловіки
Мінімум Максимум Мінімум Максимум
20-30 років 3,16 5,75 3,16 6,32
30-40 років 3,37 6,27 3,57 6,99
40-50 років 3,81 6,86 3,91 7,15
50-60 років 4,20 7,77 4,09 7,15
60-70 років 4,45 7,85 4,12 7,10
71 рік і старше 4,48 7,25 3,73 6,86

Поширений міф, що треба починати відслідковувати рівень холестерину ближче до пенсійного віку. Це велика помилка. Лікарі рекомендують вперше здати кров на його утримання вже у 25 років. Нездоровий спосіб життя сучасної молоді сприяє активнішому накопиченню ліпопротеїнів низької щільності, через що і молодшають серцеві хвороби.

Чому порушується ліпідний обмін в організмі

Метаболізм ліпідів – це складний обмінний процес. Важливою складовою є обмін холестеролу. Його порушення є однією з основних причин серцево-судинних захворювань.

Розлад може статися з різних причин:

 • спадковість (у разі перші симптоми виникають ще дитинстві);
 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • ендокринні патології;
 • брак або надлишок ферментів;
 • дисфункція нирок;
 • прийом гормональних медикаментів;
 • шкідливі звички;
 • підвищений індекс маси тіла;
 • гіподинамія.

Для дорослої людини порушення ліпідного обміну не проходить непомітно. У чоловіків раніше часу випадає волосся, у жінок збивається менструальний цикл. Надлишки холестерину відбиваються на стані шкіри та загальному самопочутті.

Симптоми підвищеного холестеролу в організмі

Надлишок цієї речовини має зовнішні ознаки. Навколо райдужної оболонки ока утворюються білі кола. Шкіра жовтіє, у ньому з’являються ліпідні відкладення (ксантоми). Зазвичай це невеликі горбки, але бувають ксантоми і як папул.

Інші симптоми безпосередньо на підвищення холестерину не вказують. Хворий відчуває:

 • біль у ногах при ходьбі;
 • відчуття здавлення грудної клітки;
 • біль у серці;
 • розлади травлення.

Всі ці неприємності підказують, що настав час звернутися до лікаря. Зрозуміти за симптомами, що настав час здавати аналіз саме на ЛПНГ, складно. Внаслідок порушення ліпідного обміну довго залишається непоміченим, іноді до виникнення закупорки судини. Через це холестерин називають тихим убивцею.

Що робити для нормалізації холестерину

Сьогодні не рідкість, коли результати аналізу крові на загальний холестерин відхиляються від нормальних. При цьому хорошого в організмі може не вистачати, тоді як рівень поганого підвищений. Відповідно, значення ліпопротеїнів низької щільності слід скорочувати, а високою – збільшувати.

Почнемо із останнього. І тому досить інтенсивної фізичної активності. Очистити організм від ЛПНЩ складніше. Це вимагає:

 • зміни раціону;
 • схуднення;
 • збільшення тривалості сну тим, хто недосипає, та зменшення – тим, хто пересипає;
 • регулювання температурного режиму, щоб уникнути перемерзання;
 • прийому медикаментів

Якщо підвищений холестерин викликаний ендокринним чи іншим захворюванням, без належного лікування знизити його буде складно. Тому, перш ніж вживати заходів, варто обстежитись комплексно, зокрема здати кров на гормони.

Дієта та спосіб життя людей з високим холестерином

Доросла людина розуміє, що нормальний показник холестерину – це запорука здоров’я судин. Атеросклероз ускладнює кровообіг, серце змушене працювати на зношування, щоб прокачати кров через звужені артерії. Рано чи пізно бляшки перекриють судину, і на людину чекає інфаркт.

Щоб уникнути такого результату, важливо досягти нормального рівня ЛПНГ. Для цього важливо скоригувати спосіб життя, а насамперед – харчові звички:

 • знизити споживання траснжирів;
 • збільшити споживання мононенасичених жирів;
 • збільшити споживання поліненасичених жирів;
 • відмовитися від розчинної кави і пити тільки натуральну в обмеженій кількості.

Не слід забувати, що норма холестерину в крові з роками змінюється. Тому періодично (хоча б раз на п’ять років) свою дієту потрібно переглядати. І робити це краще під контролем лікаря.

Що не можна їсти, а що можна

Трудність слідування дієті полягає в тому, що трансжири, що потрапляють під заборону, містяться в продуктах, до яких багато хто звикли. Хворому доведеться повністю відмовитися від солодкого та борошняного, скоротити до мінімуму споживання жирної їжі. Дієтологи намагаються підібрати здорові альтернативи шкідливим продуктам.

Не можна Можна, можливо
Тістечка Вівсяне печиво
Свинина Курка
Смажені страви Тушені страви
Вершкове масло Рослинна олія
Сметана Нежирний йогурт
Субпродукти (печінка, легені) Риба
Манна каша Вівсяна каша
Мармелад Натуральне желе

Спірним продуктом є яйця. Жовтки сприяють підвищенню холестерину, тоді як білки, навпаки, корисні його розщеплення. Рекомендований вихід – розділити яйце на частини та є лише білки.

Препарати, що знижують загальний холестерин

Ця група медикаментів має назву станини. Це один із видів гіполіпідемічних засобів, що використовуються для усунення порушень ліпідного обміну.

До статини вдаються, коли рівень ліпопротеїнів низької щільності настільки високий, що корекцією способу життя його знизити неможливо. Самовільно їх приймати не можна, оскільки неправильне дозування вплине на роботу печінки. Дорослій людині краще записатися до кардіолога.

Непрямо допомагають при підвищеному холестеролі та вітаміни. Головна роль тут відводиться представникам групи B. B3 бере участь у метаболізмі жирів, B6 сприяє засвоєнню жирних кислот, B8 прискорює ліпідний обмін. Вітаміни A та E перешкоджають утворенню холестеринових бляшок.

Залишити відповідь