Рікотта – це вид м’якого неферментованого сиру, що виготовляється із молочної сироватки. На відміну від твердих сортів сиру, Рікотта містить менше жиру, підходячи для використання у правильному харчуванні. Плюс, на відміну від сиру, вона має щільнішу текстуру — і ідеальна для обсмажування та запікання.

Рікотта – один з найдавніших типів м’якого сиру на основі молока, що з’явився задовго до звичних всім твердих сортів. Хоча на смак рикотта чимось нагадує сир, більш щільна структура дозволяє використовувати її у приготуванні різних страв — і навіть запікати .

Зокрема, рикотта використовується як основний інгредієнт чизкейку та інших десертів (при цьому кількість цукру, що використовується в рецепті, може перевищувати кількість рикотти). Нижче в матеріалі розповімо про те, що можна приготувати з рикотти на правильному харчуванні.

Рікотта – що це?

Рікотта – що це?

Рікотта – це один із видів свіжого сиру, що не вимагає процесів ферментації. Вважається, що виробляти рикотту почали на території сучасної Італії приблизно 4 тис. років тому — нагріваючи незбиране молоко у спеціальних керамічних судинах.

Незважаючи на те, що технологія виготовлення твердих сортів сиру (наприклад, пармезану) з’явилася лише через тисячу років, рікотте приділялося вкрай мало уваги в письмових джерелах. Причиною було те, що вона завжди залишалася “сільським” продуктом.

Транспортування рикотти на далекі відстані, на відміну від твердих сирів, практично неможливе – сир дуже швидко втрачає свіжість. Зважаючи на все, рикотту дійсно вживали лише пастухи, а міські жителі віддавали перевагу твердим (і значно жирнішим) сирам.

Енергетична цінність

Калорійність рикотти залежить насамперед від типу використовуваного молока. Рікотта з овечого молока приблизно на 25% складається з жиру, з незбираного коров’ячого молока – на 8%, знежиреного – на 5% і нижче. Для порівняння, звичайний сир містить щонайменше 30% жиру.

Середній вміст білка в рикотті порівняно з сиром – близько 7-10 г на 100 г. Кількість вуглеводів варіюється в залежності від рецептури (і рівня солодощі) – але зазвичай знаходиться в межі 5-10 г на 100 г. Більшість видів рикотти мають низький глікемічний індекс – від 25 до 35 одиниць.

У чому унікальність?

Відмінності рикотти від сиру

У порівнянні з сиром, рікотта має більш щільну структуру – що дозволяє використовувати її для обсмажування та запікання. Однак відзначимо, що низький вміст жиру не дає рикотті плавитися.

З точки зору харчового профілю відмінність полягає і в тому, що рикотта виготовляється із сироватки молока, а не з казеїну (як вищезгаданий сир або тверді сорти сиру).

Плюс, оскільки сироватка містить до 2-4% молочного цукру лактози , рікотта має натуральний солодкуватий присмак.

Де використовується?

В Італії рікотта широко використовується як компонент для солодких десертів (чизкейк, каннолі тощо). Крім того, різноманітне печиво включає рикотту в якості інгредієнта. Для підсолоджування в них додається цукор, для аромату – кориця, апельсинова вода, полуниця та ін.

Також рікотта підходить для додавання в начинку всіляких пирогів, лазаньї, равіолі та піци.

М’яка рикотта може намазуватись на шматки хліба.

Рікотта у правильному харчуванні

Рікотта у правильному харчуванні

У дієтичному харчуванні переважно використовувати рикотту, виготовлену з знежиреного молока – вона має низьку кількість жиру (а, отже, і низьку калорійність).

На сніданок ви можете використовувати рікотту у свіжому вигляді – намазуючи її на шматочок цільнозернового хліба або крекера цільнозернового.

Для використання в гарячих стравах рікотта може обсмажуватися на сковороді в невеликій кількості олії (попередньо наріжте її скибочками товщиною 1 см).

Рікотта аль форно

Ще один варіант використання рикотти, що підходить навіть діабетикам, – запікання в духовці. Завдяки запіканню сир набуває рум’яної карамельної скоринки.

Смак страви – ніжний та вершковий, з нотками карамелі та топленого молока. Відмінно поєднується з чаєм чи кавою.

Залишити відповідь