Всі люди різні. Хтось має високий зріст, хтось невеликий, хтось має щільний тип статури, хтось астенічний. Обхват грудей, талії, стегон, тонкі або масивні зап’ястя і кісточки – все це відрізняється у всіх жінок.

У багатьох з них виникає питання: чому при однаковому зростанні деякі жінки мають худорляву фігуру, а деякі ніяк не можуть схуднути при всьому старанні? Насамперед тут грає роль генетичний чинник. Це тип статури. Знання типу статури важливо при плануванні раціону харчування та спортивних тренувань.

ТИПИ ТІЛОБУДОВІ

Тип тилобудови – це набір генетично заданих параметрів: будови та щільності кісток та мускулатури. Одна з класифікацій таких типів була введена в 1937 У. Шелдоном. По ній, всі фігури поділяються на три типи (соматотипи): ендоморфи, мезоморфи та ектоморфи.

Знання типу статури дуже важливе, оскільки саме він визначає інтенсивність обміну речовин та рівень активності.

Тому володарці кожного з типів потрібен індивідуальний підхід до складання раціону харчування та режиму спортивних тренувань. Знання сильних та слабких сторін свого організму допоможе максимально ефективно використати можливості свого тіла.

ЕКТОМОРФИ

Ектоморфи – це володарки фігур, які з початку 2000-х регулярно друкуються на сторінках модних журналів. Як правило, це комбінація високого зросту і тендітного худого тіла.

Корректируем питание и тренировки в зависимости от типа телосложения

Для ектоморф характерні:

 • легкі та тонкі кістки;
 • невеликі суглоби;
 • тонка шкіра;
 • вузькі плечі та стегна;
 • невеликий жировий і м’язовий прошарок.

Також часто вони мають невеликі груди, тонкі зап’ястя та кісточки.

Такі жінки мають інтенсивний метаболізм . Вони можуть не дотримуватися строгої дієти, але в більшості випадків не будуть набирати вагу: їх жировий прошарок дуже тонкий, його важко збільшити. Але ектоморфи мають проблеми і з набором м’язової маси: м’язовий прошарок у них теж дуже тонкий. Проблема ектоморфів у тому, що їм важко набрати вагу та накачати м’язи. З віком обмін речовин у ектоморфів уповільнюється, і вони можуть швидко набрати вагу і втратити форму, якщо не стежитимуть за харчуванням та нехтувати заняттями спортом.

Ще одна поширена особливість, яку багато жінок-ектоморфів вважають своєю проблемою — відсутність яскраво виражених «жіночих форм і вигинів», причина якого в нестачі м’язової маси. Але проблемою це можна назвати лише відносно – на початку 2000-х ектоморф стали основним модельним типом (все почалося з так званого типу ” heroin chic “), замінивши популярних раніше жінок-мезоморфів.

МЕЗОМОРФИ

Мезоморфи мають спортивний , атлетично складений тип фігури.

Корректируем питание и тренировки в зависимости от типа телосложения

Їм характерні:

 • важкі кістки та сильний скелет;
 • широкі плечі;
 • яскраво виражені великі суглоби;
 • велика частка м’язової маси, виражені м’язи;
 • товста і легко схильна до засмаги шкіра.

Для мезоморфів характерна відмінна постава. Їхні плечі ширші, ніж стегна, тому більшість таких жінок має тип фігури «пісочний годинник».

Багато хто вважає такий соматотип найбільш гармонійним та атлетичним. Він був провідним на подіумах та на сторінках модних журналів до 2000-х років, коли їхнє місце зайняли ектоморфи.

Мезоморфи, як і ектоморфи, мають високий метаболізм. Набрати як вагу, так і м’язову масу досить легко. Тому, не переймаючись правильним харчуванням і набравши зайві кілограми, такі жінки можуть досить легко їх спалити.

Їм варто уважно підходити до вибору тренувань . Занадто інтенсивні силові вправи можуть спровокувати надлишок м’язової маси, тому для них обов’язкові кардіо-вправи, які допоможуть спалити зайвий жир і прискорити обмін речовин.

Раціон харчування має бути збалансованим – споживання вуглеводів, білків та жирів має бути в рівних частках. Якщо мета мезоморфа – набрати м’язову масу, варто збільшити частку білків. Це правильне і для власниць двох інших соматотипів.

Бажання зменшити обсяги рахунок обмеження раціону і збільшення спортивних навантажень може дати мезоморфам очікуваного результату і навіть призвести до проблем зі здоров’ям. Навіть при тонкому жировому прошарку вони не виглядатимуть «худими», тому що у них від природи масивні кістки та виражені м’язи. А низький вміст жиру в організмі може призвести до збоїв у репродуктивній системі.

ЕНДОМОРФИ

Ендоморфи – володарки м’якого тіла, круглих та пишних форм.

Корректируем питание и тренировки в зависимости от типа телосложения

Відмінні характеристики цього типу:

 • округле тіло з плавними згинами;
 • середні або великі суглоби та кістки;
 • кінцівки невеликої довжини.

Зазвичай ендоморфи мають невеликі плечі та широкі стегна, що робить таких жінок володарками фігури типу «груша».

Основна проблема жінок-ендоморфів – надлишок жирової тканини в організмі, на противагу екзоморфам. У сукупності з характерним для ендоморфів низьким метаболізмом скидання зайвих кілограмів стає для них справжньою трудністю. Навіть за низького споживання калорій та високої фізичної активності їм складніше підтримувати себе у формі, ніж представницям інших соматотипів. Здебільшого жир відкладається у нижніх частинах тіла (живот, боки, ноги), а чи не розподіляється рівномірно з усього тілу.

Багато жінок-ендоморфів можуть комплексувати через свою статуру, але марно. Природжена схильність організму відкладати жири і низький метаболізм не означає, що схуднути неможливо.

Тримати себе у формі ендоморфів складно, але можливо. Їм знадобиться більше зусиль, правильне харчування та регулярні спортивні тренування.

Ендоморфи мають достатню м’язову масу і при бажанні легко можуть накачати м’язи. З раціоном їм пощастило не так сильно, як ектоморф і ендоморф – низький метаболізм не прощає їм неправильного харчування , проте прискорити його можна за допомогою достатнього споживання води і кардіо-навантажень.

ЯК ВИЗНАЧИТИ ТИП ТІЛОБУДОВИ?

Соматотип визначається за виміру певних показників тіла.

Найлегший спосіб – замір довжини зап’ястя. Для жінок результат 15-17 см – показник мезоморфного типу, менше 15 – ектоморфного, більше 17 – ендоморфного.

Якщо під рукою немає лінійки чи рулетки, можна просто обхопити зап’ястя середнім та великим пальцем протилежної руки. У мезоморфа пальці сходяться в одній точці, у ектоморф перекривають один одного, у ендоморф не дотягуються один до одного.

Вимірювання таких параметрів, як об’єм грудей, талії і стегон, не може точно визначити соматотип , так як існують різні типи фігур ( яблуко , груша , пісочний годинник та ін), та їх володарками можуть бути представниці різних соматотипів. Щоб точно його визначити, краще звернутися до будь-якого фітнес-центру або центру здоров’я, де фахівці врахують цілий комплекс ознак.

На закінчення слід сказати, що немає чистих ектоморфів, мезоморфів чи эндоморфов. Зазвичай людина має ознаки всіх трьох соматотипів із домінуванням одного. І, звичайно, для кожного з типів існують свої особливості організму, але вони можуть тримати себе в хорошій формі.

Залишити відповідь