Яка роль вітаміну Е в організмі? Чи виникають проблеми у зв’язку з його недоліком? Які продукти харчування є найбагатшими джерелами? Про це читайте далі.

  • Вітамін відноситься до групи жиророзчинних вітамінів
  • Вітамін представлений 8 молекулами, найактивнішою з яких є альфа-токоферол
  • Це потужний антиоксидант та кардіопротектор.
  • Найбільш багатими джерелами є жири та деякі овочі
  • Він повинен зберігатися в захищеному від світла місці
  • Випадки дефіциту вітаміну Е трапляються досить рідко.

НАВІЩО ПОТРІБНЕ ЙОГО ЩОДЕННЕ
НАДХОДЖЕННЯ В ОРГАНІЗМ?

Вітамін Е (або токоферол) – це жиророзчинний вітамін , тобто він розчиняється в жирах. У природі існує 8 різних сполук, якими представлений вітамін Е (альфа-, бета-, гамма-, дельта-токофероли та альфа-, бета-, гамма-, дельта-токотрієноли). Найчастіше з відомих форм зустрічається альфа-токоферол . Крім того, він найактивніше виявляє властивості вітаміну.

Вітамін Е є фізіологічним антиоксидантом , надходження якого в організм безпосередньо пов’язане із споживанням поліненасичених жирів . Вони беруть участь в утворенні клітинних мембран та білків, які переносять жири в кров. Вони дуже чутливі до дії кисню, і вітамін Е є для них надійним захистом . Оскільки жири повинні надходити до нашого організму з продуктами харчування щодня, важливо, щоб у раціоні також була достатня кількість вітаміну Е.

НАВІЩО ВІН ПОТРІБНИЙ?

Основна функція вітаміну Е пов’язана з його антиоксидантними властивостями : він захищає мембрани клітин, білки, жири та ДНК, уловлюючи вільні радикали і не даючи їм поширюватися в організмі. Таким чином, він перешкоджає процесу окислення поганого холестерину ЛПНЩ , який внаслідок цього в менших кількостях накопичується в артеріях.

Оскільки вітамін Е також має протизапальні, антитромбоцитні та судинорозширюючі властивості , його також відносять до кардіопротекторів .

ЯКА РЕКОМЕНДОВАНА ДОЗА?

ДЕ ЙОГО ШУКАТИ?

Оскільки вітамін Е жиророзчинний , в основному він міститься в жирах , а найбагатшими його джерелами є продукти рослинного походження : рослинні олії (соєва, кукурудзяна, соняшникова олія) та маргарини, олійні культури (волоські та лісові горіхи, мигдаль та ін.), насіння (соняшник), паростки цільнозернових злаків.

Овочі і фрукти є другим за важливістю джерелом вітаміну Е . Концентрація вітаміну в них невелика, але завдяки кількості овочів і фруктів, що споживається, це джерело не можна не брати до уваги: від 12 до 18 % вітаміну Е надходить в організм з овочами і фруктами.

ВІТАМІН Е В ОВОЧАХ

Рівень вмісту вітаміну Е у продуктах харчуваннямг/100 г
Соняшникова олія56
Маргарін43
Олія з виноградних кісточок32
Паростки пшениці, лісові горіхи, мигдаль20-25
Арахісова олія, ріпакова олія, соєва олія15-20
Оливкова олія, олія волоського горіха10-15
Арахіс, вугор, риб’ячий жир5-10
Волоські горіхи, вершкове масло, яєчний жовток, кульбаба, батат2-5
Шпинат, спаржа, нут, крес-салат, каштани, броколі, помідори, копчений лосось, омлет, хліб із цільнозернового борошна1-2
Джерело: Центр інформації про склад продуктів харчування (CIQUAL)

Візьміть на замітку: серед овочів найбільше вітаміну Е міститься в бататі, кульбабі, шпинаті, спаржі, нуті, крес-салаті, каштанах, броколі.

ФАКТИ ТА ВИГАДКИ ПРО ВІТАМІН Е

Хто сказав, що жири не можуть бути корисними? Крім життєво важливих поліненасичених жирних кислот, рослинні олії (негідрогізовані) є джерелами цього вітаміну та антиоксиданту, який захищає клітини організму. Щоб скористатися корисними властивостями рослинних олій не потрібно додавати їх у страви у великих кількостях: пара ложок олії, доданих у страви з сирих або приготовлених овочів, збагатять їх вітаміном Е. Разом з вітаміном С та бета-каротином, які містяться в овочах, вони утворюють справжній коктейль з антиоксидантів !

ЯКІ ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ?

vitamine-e-nutriments

Вітамін Е не особливо чутливий до впливу високої температури, але світло і кисень для нього є згубними. Тому бажано зберігати продукти з високим вмістом вітаміну Е у захищеному від світла місці (наприклад, у шафці) та у герметичних ємностях.

А ЯКЩО Я СПОЖИВАЮ НЕДОСТАТНЬО
ЧИ НАДТО БАГАТО ВІТАМІНУ Е?

Ризик виникнення дефіциту вітаміну Е у дорослих практично виключений При тривалій нестачі вітаміну можуть спостерігатися неврологічні порушення , пов’язані з поганою провідністю нервових імпульсів. У більшості випадків ці проблеми пов’язані з порушенням всмоктування вітаміну Е з кишечника при деяких захворюваннях (хвороба Крона, целіакія та ін.). Дефіцит вітаміну Е у новонароджених може викликати ураження сітківки, які виявляються під час огляду очного дна. При хронічному нестачі вітаміну в дітей віком можуть розвиватися сенсорна невропатія і арефлексія (відсутність чи втрата однієї чи кількох рефлексів, наприклад рефлексу автоматичної ходьби), і навіть ушкодження сітківки.

На відміну від вітаміну D або вітаміну А, надлишок вітаміну Е, мабуть, не чинить токсичного впливу . Однак зараз немає абсолютної впевненості у безпеці тривалого прийому вітаміну Е в помірних та великих дозах.

Залишити відповідь