«Свобода харчування» — це складний термін із визначеннями, починаючи від відмови від культури харчування та обмежувальних дієт до досягнення міцного здоров’я та продовольчої безпеки шляхом вирощування власних продуктів.

Це продається як підхід до вирішення харчових розладів для одних і як спосіб сприяння навмисній втраті ваги для інших.

Однак у сфері здоров’я та оздоровлення це нова, революційна концепція, яка кидає виклик суспільним нормам дієти та ідеалу худорлявості.

У цій статті ми досліджуємо свободу їжі, пояснюємо, що таке інтуїтивне та усвідомлене харчування, і обговорюємо, яку роль — якщо така є — вони можуть відігравати в прагненні до навмисної втрати ваги.

Що таке свобода харчування?

Концепція свободи харчування має різні визначення та застосування, включаючи, але не обмежуючись цим :

 • свобода від промислового виробництва харчових продуктів
 • підхід до посилення продовольчого суверенітету
 • гастрономія — наука про розуміння історичної культурної їжі та її впливу на здоров’я людини
 • духовна подорож для подолання «харчової залежності»
 • звільняюча частина програм схуднення, таких як Whole30

В інших контекстах свобода їжі означає відмову від культури дієти та обмежувальних дієт, дозволяючи собі насолоджуватися всіма продуктами в помірних кількостях (якщо тільки алергія чи медичні потреби не заважають вам їсти певну їжу).

У такому застосуванні свободи їжі практики бачать їжу не просто паливом. Вони прагнуть побудувати позитивні та вільні від суджень стосунки з будь-якою їжею, де почуття провини не вважається складовою харчового досвіду.

Цей погляд на свободу їжі охоплює інтуїтивне та усвідомлене харчування, дві філософії, які виховують самовпевненість у виборі їжі та відкидають непотрібні обмеження.

Інтуїтивне та усвідомлене харчування часто використовуються для підтримки відновлення після розладів харчової поведінки, таких як нервова анорексія та булімія, хронічних психічних захворювань, які негативно впливають на стан харчування та ваше ставлення до їжі .

Загалом свобода харчування може допомогти людям подолати культуру дієти або запровадити гнучкість для навмисного схуднення.

Оскільки різноманітний і збігаючийся маркетинг терміну «свобода їжі» може призвести до деякої плутанини, контекст має значення. Ця стаття буде присвячена свободі їжі як недієтичному підходу до здоров’я та харчування.

Хедз-ап

Невпорядковане харчування та розлади харчової поведінки можуть вплинути на будь-кого, незалежно від статевої приналежності, раси, віку, соціально-економічного статусу чи інших ознак.

Вони можуть бути спричинені будь-якою комбінацією біологічних, соціальних, культурних і екологічних факторів, а не лише впливом культури харчування.

Якщо ви відчуваєте, що ви надмірно стурбовані своєю вагою або стурбовані їжею, або якщо ви перевантажуєтесь, коли думаєте про збереження здорового режиму харчування без почуття провини, відчуйте себе уповноваженим поговорити з кваліфікованим медичним працівником.

Дипломований дієтолог або терапевт може допомогти вам подолати почуття провини чи тривоги та створити режим харчування, який підтримує ваше здоров’я, як фізичне, так і психічне.

Ви також можете безкоштовно спілкуватися в чаті, телефонувати або анонімно надсилати текстові повідомлення кваліфікованим волонтерам на гарячій лінії Національної асоціації розладів харчової поведінки або ознайомитися з безкоштовними та недорогими ресурсами організації.це допомогло?

Резюме

Термін «свобода харчування» має різні визначення, включаючи відмову від культури харчування та виховання самовпевненості щодо вибору їжі. Підхід, заснований на свободі їжі, використовувався як для лікування розладів харчової поведінки, так і для деяких навмисних програм зниження ваги.

Витоки харчової свободи як концепції

Свобода їжі як терапевтичний підхід до одужання розладів харчової поведінки виникла з потреби в нефармацевтичних методах лікування, які наголошують на поведінкових змінах, таких як позитивний образ свого тіла та ставлення до здорового харчування .

Дослідження 2017 року продемонструвало, що дотримання дієти, що супроводжується незадоволеністю своїм тілом і гонитвою за худорбою, підвищує ризик розвитку нервової булімії, розладу переїдання та розладу очищення організму.

Навіть дотримання дієти серед худих людей за своєю суттю підвищує ризик розвитку нервової анорексії .

Багатомільярдна дієтична індустрія пропагує «ідеал худорлявості» за допомогою нездорової поведінки щодо контролю ваги, потенційно заохочуючи невпорядковані моделі харчування, які можуть сприяти розвитку розладів харчової поведінки.

Є докази того, що дієта також не допомагає тим, хто прагне довгостроково схуднути.

Відновлення ваги протягом 1–5 років є поширеним явищем серед тих, хто постійно сидить на дієті, і приблизно 33% тих, хто сидить на дієті, відновлюють більше ваги, ніж вони спочатку втратили.

Дієтичні обмеження сприяють безладному харчуванню. З іншого боку, свобода харчування спрямована на боротьбу з цим.

Свобода їжі як практика, що ґрунтується на уважності, може вирішувати проблеми з невпорядкованим харчуванням, у тому числі емоційним переїданням і переїданням . Це також може допомогти вам уникнути їжі у відповідь на зовнішні сигнали, такі як вид або запах їжі, коли ви фізично не голодні.

Зокрема, інтуїтивне харчування пов’язане з покращенням психологічного благополуччя та фізичного здоров’я та меншою кількістю дієтичних обмежень.

Резюме

Харчова свобода виникла через потребу в підходах до зміни поведінки, які наголошували на позитивному образі свого тіла та ставленні до здорового харчування замість дієтичних обмежень. Це може підтримати людей у ​​відновленні після неправильного харчування або клінічних розладів харчування.

Свобода їжі, інтуїтивне харчування та уважне харчування: у чому різниця?

Хоча ці три терміни часто використовуються як взаємозамінні, ви можете запитати, чи вони по суті однакові. Існують незначні відмінності між їхніми головними принципами.

Наприклад, усвідомлене харчування бере свій початок у буддистській практиці усвідомленості та життя з усвідомленням і наміром.

Це медитативна практика, яка побудована на зв’язку між розумом і тілом і сприяє стану неосудної усвідомленості, яка залучає ваші органи чуття — зір, нюх, смак і почуття — під час їжі.

Подібним чином інтуїтивне харчування підтримує зв’язок між розумом і тілом, але воно чітко вкорінене в підході до здоров’я, що включає в себе вагу, і служить ядром парадигми «Здоров’я будь-якого розміру».

Інтуїтивне харчування керується 10 принципами, включаючи повагу до свого тіла, відмову від культури дієти, мир з їжею та шанування здоров’я через дбайливе харчування.

Однак свобода харчування не так чітко визначена. Це може являти собою справжні форми інтуїтивного або усвідомленого харчування, або воно може намагатися подолати розриви між навмисною втратою ваги, обмеженням калорій і збільшенням гнучкості під час їжі.

Незважаючи на ці відмінності, між трьома термінами є спільне: усі вони спрямовані на зменшення непотрібних дієтичних обмежень і покращення ваших стосунків із їжею .

Вони спрямовані на усунення перспектив провини, сорому та негативних емоцій, пов’язаних із вживанням «заборонених» або «поганих» продуктів.

Резюме

Терміни «свобода їжі», «інтуїтивне харчування» та «усвідомлене харчування» можна використовувати як синоніми, але між цими практиками є відмінності. Проте всі вони прагнуть зменшити обмеження дієти та підвищити гнучкість.

Поради щодо свободи їжі

Свобода їжі, коли вона використовується як недієтичний підхід до здоров’я, спрямована на те, щоб звільнити вас від ідеальної худорлявості та культури дієти , небезпечної поведінки для схуднення або контролю ваги та дієти йо-йо.

Незалежно від того, чи ви обираєте медитативний підхід із усвідомленим харчуванням чи працюєте через 10 принципів інтуїтивного харчування, свобода від обмежень і суджень можлива.

Ось кілька порад:

 • Співпрацюйте з зареєстрованим дієтологом , який має сертифікат інтуїтивного харчування або застосовує методики усвідомленого харчування, щоб керувати вами.
 • Працюйте над тим, щоб відучити думку про те, що їжа є або «хорошою», або «поганою». Натомість зосередьтеся на меті, якій їжа служить у даний момент (наприклад, задоволення, енергія чи живлення).
 • Так само приберіть ідею моралі з їжі. Зрозумійте, що ви не погана людина, якщо їсте приємну їжу, і що вибір їжі не повинен викликати у вас відчуття, що ви нижчі чи вищі за інших.
 • Дозвольте собі регулярно насолоджуватися приємною їжею. Таким чином ви не почуватиметеся втраченим контролем щодо певних продуктів.
 • Зосередьтеся на звичках, що сприяють зміцненню здоров’я, наприклад на зволоженні та веселій фізичній активності. Здоров’я – це більше, ніж просто цифра на вагах.
 • Налаштуйтеся на свої внутрішні сигнали, такі як емоції та відчуття ситості та голоду, а не просто на зовнішні сигнали їжі (наприклад, їсте тому, що зараз певний час доби або тому, що ви відчуваєте, що повинні доїсти всю їжу на тарілці). .
 • Їжте повільно, не відволікаючись, і смакуйте їжу.
 • Зосередьтеся на тому, як їжа викликає у вас самопочуття, і вибирайте більше продуктів, від яких ви відчуваєте себе добре.

Резюме

Свобода їжі як недієтичний підхід до харчування включає в себе налаштування на ваші внутрішні ознаки ситості та голоду, усунення моралі з їжі та зосередження на поведінці, яка сприяє здоров’ю, а не на вазі.

Використання інтуїтивного харчування для схуднення

Навмисна втрата ваги – це активна спроба змінити вагу свого тіла з метою зниження цифри на вагах.

Хоча дослідження показують, що інтуїтивне харчування пов’язане зі втратою ваги та нижчим індексом маси тіла (ІМТ) , за своєю суттю інтуїтивне харчування не є методом схуднення .

Справжня інтуїтивна програма харчування не буде рекламувати втрату ваги як результат, оскільки деякі люди можуть втрачати вагу, а інші можуть набирати або підтримувати вагу.

Інтуїтивне харчування дозволяє вашому тілу знайти «щасливу вагу», або біологічно визначену задану вагу.

Подібним чином фундаментальні принципи уважного харчування не зосереджені на втраті ваги, хоча деякі програми схуднення прийняли його повідомлення про уважність.

Інші програми працюють над подоланням розриву, зосереджуючись на звичках, що сприяють зміцненню здоров’я, одночасно встановлюючи невеликий дефіцит калорій, який сприяє повільній втраті ваги без повної відмови від приємної їжі, яка може бути малопоживною або низькокалорійною.

Резюме

Принципи інтуїтивного та усвідомленого харчування не зосереджені на навмисній втраті ваги, хоча втрата, збільшення або збереження ваги можуть відбутися, якщо ви їх засвоїте. Натомість вони зосереджені на тому, щоб дозволити вашому тілу досягти своєї «щасливої» природної ваги.

Залишити відповідь