Переломи кісток плечового суглоба в травматологічній практиці є досить поширеними. Плечове зчленування — один з найбільш рухливих суглобів скелета, і травматичне пошкодження його здатне значно погіршити якість життя людини, зменшивши його звичну активність. Підвищений ризик отримання такої травми у людей, які страждають остеопорозом (розм’якшення кісткової тканини) або артрозом (денегеративно-дистрофічне ураження хрящової тканини. Терапія як відкритого, так і закритого перелому повинна бути ефективною і негайною. Особливу важливість в реабілітації займають вправи після перелому плечового суглоба.

Зміст

 • Лікування перелому плечового суглоба
 • Лікувальна фізкультура при переломі плечового суглоба
 • Масаж плечового суглоба
 • Вправи після перелому плеча — відео-техніка

Лікування перелому плечового суглоба

Лікування перелому буде визначатися його конкретним видом. Якщо мова йде про переломі анатомічної шийки, зазвичай одужання досить швидке, оскільки зсув відсутня. Такий перелом, як правило, лікується без хірургічного втручання. Спочатку суглоб фіксується у відведеному положенні, між суглобом і тулубом вставляється валик.

Оскільки процедура болюча, вона проводиться під анестезією. Як правило, безпосередньо в плечовий суглоб вводиться новокаїн. Після призначаються слінг-пов’язки або спеціальні супорти. Розробка плечової кістки після такого перелому починається через три дні після перебування у спокої. Потрібно виконувати невеликі рухи пальцями і поступово збільшувати навантаження.

Якщо перелом стався зі зміщенням, лікування і реабілітація будуть більш тривалими. Травма зі зміщенням лікується шляхом хірургічного втручання. Під час операції хірург повертає голівку в її анатомічно правильне положення, потім зіставляє її з лопаткою. Головку закріплюють швами, що розсмоктуються протягом певного проміжку часу. Після виконуються маніпуляції щодо перелому шийки суглоба, що включають у себе накладення гіпсу.

Після того, як основні заходи виконані, починається період реабілітації. Успіх його визначається тим, як було розпочато лікування, і тим, наскільки старанно пацієнт виконує рекомендації лікаря.

Реабілітація після перелому плечової кістки включає в себе такі заходи:

 • спеціальна лікувальна гімнастика при переломі плечового суглоба;
 • корекція раціону;
 • масаж;
 • фізіотерапія

Лікувальна фізкультура при переломі плечового суглоба

Гімнастика при переломах плеча є найбільш ефективним методом відновлення втраченої функції руки. Спеціальні вправи можуть виконуватись і в домашніх умовах із застосуванням підручних засобів.

У перші дні виконується найпростіший комплекс. Він включає в себе елементи дихальної гімнастики, почергове напруження і розслаблення м’язів плеча, обертальні рухи верхньої кінцівки, які виконуються в різних площинах.

На початковому етапі для розробки плечового суглоба можуть використовуватися гімнастичні палиці. Найбільш прості пристосування для гімнастики — це кистьовий еспандер і невеликий гумовий м’ячик. Потрібно розробляти мускулатуру постраждалої руки плавно і поступово. Починайте з нетривалих вправ: стискайте в кисті гумовий м’яч на протязі трьох хвилин, надалі замінюючи його еспандером.

Через місяць після початку гімнастики для плеча після перелому можна додавати вправи з гантелями або на спеціальних тренажерах. Відмінні результати демонструє ЛФК в басейні. На початковому етапі відновлення, стоячи по груди у воді, виконуйте різні рухи, що імітують ті чи інші стилі плавання.

Тепер розглянемо кращі вправи для розробки плечового суглоба після перелому:

 • Потрібно лягти на спину на рівну поверхню. Ноги зігніть в колінах, руки підніміть на 90 градусів від підлоги. Долоні повертайте один до одного. Кінцівки плавно розводите в сторони, намагаючись пензлем доторкнутися до підлоги. Плавно повертайтеся у вихідне положення. Виконайте 10-20 підходів. Якщо спочатку у вас не виходить повністю розвести руки, робіть вправу з тією амплітудою, при якій у вас відсутній біль.
 • Прийміть положення стоячи. Стопи розташуйте паралельно один одному на відстані 30 см. Спину тримайте максимально прямо. Прямі руки плавно піднімайте вгору, утримуючи у верхньому положенні на декілька секунд і плавно опускайте їх вниз. Повторити рекомендується 10 разів.
 • У положенні стоячи піднімайте вгору одну руку, друга ж повинна бути розташована прямо боки вздовж корпусу. Зробіть чотири кругові рухи за годинниковою стрілкою і стільки ж проти неї. Амплітуда повинна бути для вас комфортною, не допускайте, щоб відведення руки супроводжувалося болем. Аналогічні рухи повторюються для другої руки.
 • У положенні стоячи підніміть вгору одну пряму руку і постарайтеся максимально далеко відвести її назад. Зробіть вправу 10 разів, потім повторіть те ж саме для іншої руки.
 • У положенні стоячи витягайте руки вперед, долоні поверніть вгору особою. По черзі згинайте руку в лікті і діставайте пензлем до плеча. Виконайте десять разів для кожної сторони.
 • По черзі робіть руками перехресні рухи, подібні млину. Починайте з десяти разів і поступово збільшуйте кількість рухів.
 • Зцепіть кисті опущених вниз рук в замок. Плавно підіймайте їх вгору і заводите за спину. Прийміть вихідне положення. Повторіть вправу 10-20 разів.

Виконувати комплекс вправ після перелому плечового суглоба потрібно не менше трьох разів на день. Якщо робити все правильно і регулярно, то в середньому через два місяці занять можна повністю відновити функції руки.

Масаж плечового суглоба

Зазвичай відновлювальна гімнастика після перелому плеча супроводжується масажем. Масаж плечового суглоба є важливим компонентом реабілітації, і зазвичай він проводиться кількома курсами з десяти сеансів. Він допомагає попередити рубцювання тканин, попередити обмеження пасивних рухів у суглобі, усунути больові відчуття.

Дії при масажі спрямовані на поліпшення циркуляції крові в зоні впливу і стимуляції відтоку лімфи. Зважаючи на це уражені при переломі елементи кістки насичуються достатньою кількістю поживних компонентів, клітини максимально очищаються від продуктів життєдіяльності. Крім цього масаж дозволяє активізувати процес регенерації тканин, кісток і суглобів на клітинному рівні. Прискорюються процеси зрощування пошкоджених елементів, що дає можливість швидко повернути постраждалій руці її звичну активність.

Масаж рекомендується робити через три дні після зняття гіпсової пов’язки. Маніпуляції можуть проводитися як в масажному кабінеті, так і в домашніх умовах, застосуванням спеціального масажера або руками.

У перший тиждень виконується масаж здорових ділянок руки. Інтенсивність впливу повинна бути легкою, виконуються щадні розминають руху. Якщо є масажер, можна застосовувати вакуумні насадки і робити його у вібраційному режимі.

При ручній техніці застосовуються погладжування, натискання на точки, плавні розтирання подушечками пальців, щипцеподібні затискання, легкі ударні постукування.

На даному етапі процедура повинна тривати не більше 15 хвилин. Надалі вона збільшується і доводиться до півгодини. Інтенсивність і глибина впливу також нарощуються плавно.

Додавати активні і інтенсивні постукування, поколачування, ударні прийоми на ушкоджену кінцівку не варто, оскільки рефлекторне напруження мускулатури може спровокувати зрушування кісткових елементів. Основне правило масажу в тому, що він не повинен провокувати біль і дискомфорт. Тому важливо прислухатися до своїх відчуттів. Якщо з’являється больовий синдром, потрібно скорегувати техніку маніпуляцій.

Також поряд з вправами для рук після перелому плечової кістки лікарі радять ряд процедур фізіотерапії. Використовується магнітна і бальнеотерапія курсом 10-12 процедур.

Бальнеотерапія включає в себе такі ванни:

 • сірководневі (мацестовые);
 • радонові;
 • сольові (хлоридно-натрієві);
 • йодобромні;
 • нафталановиє.

З теплових процедур може бути показано застосування лікувальної грязі, УВЧ, парафіну, озокериту. Для відновлення променевого нерва використовуються анальгезуючі та протизапальні препарати. З інших процедур може бути призначена голкорефлексотерапія, яка включає в себе 10-15 сеансів за 5-20 хвилин.

Після іммобілізаційного і функціонального етапу реабілітації починається тренувальний, який триває від 7-8 тижнів і більше. Продовжує виконуватися фізкультура при переломі плеча, але можуть бути додані силові вправи. Використовуються обтяження, різні тренажери, приміром, Бубновського.

Реабілітологи радять пацієнтам на цьому етапі відвідувати басейн, робити вправи, що сприяють виконанню побутових і професійних обов’язків. Щоб попередити розвиток плечелопаточного періартриту, також показані прогрівання, масаж, фізіотерапія.

В кожному окремому випадку лікар підбирає необхідні заходи, в тому числі і комплекс вправ, індивідуально. Гімнастику потрібно виконувати регулярно і старанно — це одна з найважливіших заходів у відновленні. Щоб краще зрозуміти, як робити вправи правильно, пропонуємо подивитися відео на цю тему.

Вправи після перелому плеча — відео-техніка
Залишити відповідь