Потрапивши до тренажерної зали вперше, можна загубитися у різноманітності пристроїв складної конструкції для тренувань – тренажерів. Деякі, наприклад, кросовер і зовсім складна інженерна споруда та новачкові не зовсім зрозуміло, як і що з його допомогою тренувати. До речі, із ультрасучасною біговою доріжкою без тренера не розібратися. Ця стаття допоможе освоїтися у тренажерному залі швидше.

Переваги занять на тренажерах у залі

І нехай «затяті» спортсмени твердять про те, що тренажери не здатні розвинути мускулатуру так, як тренування з вільними вагами, все ж таки, заняття на тренажерах мають масу плюсів! Наприклад, блокові або важільні тренажери, нехай і позбавляють можливості підключати м’язи-стабілізатори , тим не менш, дійсно знижують ризик отримання травми . Це можливо завдяки конструкції, що дозволяє максимально зафіксувати тіло під час виконання вправи. Це точно є величезною перевагою та плюсом тренажерів. А також ними зручно користуватися.

Види тренажерів

Різноманітність тренажерів у залі поділяється на кардіо та силові тренажери. До кардіотренажерів відносяться конструкції, що підвищують витривалість, наприклад, орбітреки , бігові доріжки та велотренажери . У тренажерному залі часто для них виділяють окреме місце, яке називається кардіо зоною. Інші тренажери називають силовими. З їх допомогою спортсмен розвиває силу, збільшує масу та покращує тонус м’язів.

Силові тренажери поділяються на два різновиди:

1. Важільні – ці тренажери передбачають роботу з вільними вагами. Вагу можна регулювати самостійно. У їх конструкції передбачено місце для розміщення вантажу (дисків-обтяжувачів). Вправа на таких тренажерах мінімізує навантаження на хребет та суглоби завдяки максимальній фіксації та стабілізації тіла. Наприклад, тренажер для тренування грудних м’язів – хамер. Спортсмен розташовується в ньому, надійно зафіксувавши спину на вертикальній лаві, а важелі, що рухаються лише в одному напрямку, не дозволять вантажу зміститися убік, і тим самим завдати травми.

2. Блочні – вантаж у тренажерах цього типу вбудований у конструкцію і є плитами однакової ваги. За допомогою конструкції з вертикального штиря і фіксатора, що проходить через них, можна змінювати вагу, причому таке рішення дає можливість змінювати вагу сходами (в середньому по 5 кг). За допомогою блокової системи спортсмен працює із вантажем. Різноманітність подібних тренажерів дуже велика. Чудовим прикладом такого типу тренажерів буде кросовер . Цей тренажер дозволяє тренувати будь-які м’язи. За допомогою кросовера можна тренувати м’язи грудей, спини, живота, дельтоподібні, біцепс та трицепс, а також м’язи стегна. До речі, часто кросовер оснащують додатковими тренувальними конструкціями, наприклад турником, вертикальною та горизонтальною тягою.

Тренажери в залі: назви з описом, призначенням та картинками

Кожне тренування потрібно починати з розминки та найефективніше проводити його за допомогою кардіотренажерів, тому першими у списку будуть саме вони.

Кардіотренажери

Велотренажер

Nautilus велотренажер фото

Цей тренажер спрямований на зміцнення серцево-судинної системи, здатний привести в тонус литкові м’язи та стегна. Конструктивно він дуже схожий на традиційний велосипед, тому що має сидіння, кермо та педалі. Сучасні велотренажери мають дисплей, на який виводиться інформація про швидкість, рівень навантаження, серцевий ритм, витрату калорій. Також до таких тренажерів ще можна віднести велоергометр та спин байк . Існує окремий вид фітнесу тренувань з використанням тільки велотренажера – сайклінг .

Бігова доріжка

Біг на доріжці

Дуже ефективний тренажер, що дає чудове аеробне навантаження. Під час бігу задіяні всі групи м’язів, тому використання бігової доріжки для повноцінного кардіотренування або розминки перед силовим навантаженням буде чудовим способом прискорити метаболізм, спалити зайві калорії. Тренажер дозволяє регулювати рівень навантаження, темп серцевого ритму, витрати калорій, а також швидкість бігу, час використання та інші показники.

Орбітрек (еліптичні тренажери)

Еліпсоід

Ефективний кардіотренажер, що імітує катання на лижах. Цей тренажер здатний зміцнити зв’язування та привести мускулатуру в тонус. Під час виконання навантаження задіяно всі групи м’язів. Цей тренажер мінімізує навантаження на колінні суглоби. Як велотренажер та бігова доріжка, орбітрек оснащений інформаційним дисплеєм.

Степпер

Степпер

Тренажер для тренування кардіосистеми, м’язів ніг та сідниць. Темп виконання навантаження спортсмен вибирає сам. Можна змінювати навантаження на кожній педалі (у деяких моделях). Степпер імітує підйом сходами.

Клімбер

StairMaster сходи фото

Нагадує каробкання по прямовисній скелі і схожий на ескалатор. За ефективністю та принципом роботи нагадує степер, проте конструкція цього тренажера більш монументальна. Цей тренажер більше підійде просунутішим спортсменам, а не новачкам. 

Гребний тренажер

Гребний тренажер

Цей тренажер дозволяє сформувати потужний плечовий пояс та руки. Крім розвитку сили, пристрій сприяє зміцненню серцево-судинної системи та збільшенню витривалості. Під час роботи на тренажері спортсмен також задіє ноги. 

Силові тренажери

Тяга верхнього та нижнього блоку

Суперсет тяга верхнього блоку та горизонтальна тяга
Тяга верхнього та нижнього (горизонтального) блоку

Це однотипні тренажери, дія яких полягає в тязі вантажу до себе, однак тяга верхнього блоку здійснюється вертикально за допомогою перекладини за голову, а тяга нижнього блоку – рукоятями горизонтально до попереку. Ці блокові тренажери розраховані на розвиток м’язів спини.

Тренажер «метелик»

Зведення рук у метелика для дівчат

Є чудовим додатковим тренажером для опрацювання грудних м’язів. Це блоковий тренажер, обладнаний горизонтальною (90 градусів) спинкою, що є упором для спини. Рухомі частини – це важелі для рук, що рухаються по одній траєкторії. Завдяки їм спортсмен плавно зводить руки разом. Така сполука забезпечує відмінну концентрацію на піку відомості і чудово опрацьовує центральну частину грудних м’язів. 

Тренажер Хаммера

Жим у хаммері лежачи
Жим у хаммері лежачи

Це важільний тренажер, спрямований на розвиток м’язів грудей та передньої дельти. 

Тренажер Сміта

Фото тренажера Сміта
Один із варіантів тренажера Сміта

За допомогою цього багатофункціонального тренажера можна розвивати будь-які групи м’язів – від трапецієподібних до литкових. Його конструкція є грифом у силовій рамі, що рухається вертикально по напрямних. Також тренажер обладнаний страховими зачепами, скористатись якими можна провернув гриф руками. 

Кросовер

Кросовер фото

Про цей багатофункціональний тренажер так само, як і про хамера, йшлося трохи раніше. Блоковий тренажер є цілий тренувальний комплекс, за допомогою якого можна тренувати все тіло.

Гравітрон

Підтягування у гравітроні фото

Створений для тих, хто не може підтягуватись на перекладині або віджиматися на брусах самостійно. За рахунок вантажу та системи блоків спортсмен, посівши позицію на платформі, отримує компенсацію (виштовхування ваги) за допомогою противаги. Тобто платформа під вагою вантажу виштовхується нагору. Чим більше обрана вага, тим легше людині підтягуватись або віджиматися на брусах. 

Важільна тяга

Тяга на спину в хамері горизонтальна

Тренажер є пристроєм для тренування м’язів спини. Він має лаву, спинка якої є упором для грудей. Виконувати тягу можна горизонтальним та вертикальним хватом.

Т-гриф конструкція

Техніка тяги Т-грифа у нахилі

Ще один тренажер для тренування спини. Робота на ньому нагадує тренування на важелі. Спортсмен виконує такий самий рух – тягне вагу до себе. 

Тренажер для розгинання та тренажер для згинання ніг

Розгинання ніг у тренажері
Розгинання ніг у тренажері

Це два окремі тренажери, які мають однаковий тип роботи. Їхня головна перевага – розвантаження колін, що робить його безпечним інструментом у досягненні результату. Ці тренажери відмінно підійдуть для опрацювання чотириголового (розгинання) та двоголового м’язів стегна (згинання). 

Згинання ніг у тренажері на біцепси стегон
Згинання ніг у тренажері

Тренажер для зведення або розведення

Техніка зведення ніг
Зведення ніг

Часто зустрічаються в одній конструкції тренажера на обидві групи м’язів, також зустрічаються як окремі тренажери в лінійці деяких виробників. Призначення – тренування м’язів стегна, що відводять і приводять. 

Техніка розведення ніг для чоловіків та дівчат
Розведення ніг

Тренажер Гаккеншмідта

Гакк присідання у тренажері

Гак-машина – високоефективний тренажер для тренування м’язів ніг. На відміну від жимової платформи, гакк-машина ефективніше опрацьовує чотириголовий м’яз стегна та сідниці. Якщо виключити присідання зі штангою, то тренування у цьому тренажері можна вважати найефективнішим у порівнянні з іншими тренажерами для ніг. Крім квадрицепсов під час роботи на тренажері задіяні і сідничні м’язи, і напівсухожильні, і м’язи, що приводять. 

Тренажер-платформа

Жим ногами з широкою постановкою

Цей тренажер дозволяє тренувати усі м’язи ніг. Для цього слід ставити стопи на платформі по-різному, наприклад, вузька постановка стоп ефективно пророблятиме зовнішню частину стегна, а широка (пліє) робить упор на поверхню стегна. Платформа рухається напрямними, а обтяженням служать диски-обтяжувачі. Тренажер дозволяє займатися з вагою. Перевага тренувань із платформою полягає в тому, що навантаження на хребет знижено. 

Тренажери для литок

Підйом на шкарпетки в тренажері сидячи

Їх різновидів кілька, проте, і блокові, і тренажери важеля працюють за рахунок підйомів на шкарпетки. 

Тренажери з власною вагою

Крім блокових, важільних і кардіотренажеров є і тренажери для роботи з власною вагою, як, наприклад, римський стілець, бруси або гіперекстензія . Такі тренажери спрямовані на зміцнення м’язів за допомогою маси тіла. З їхньою допомогою можна зміцнити м’язи преса та спини.

Техніка безпеки на тренажерах

Правил техніки безпеки при використанні тренажерів не так багато, як при використанні спортивного інвентарю, адже тренажери знижують ризик отримання травми, але спортсменом слід бути менш безтурботними і не ставитись до занять у тренажерному залі недбало.

  • Перед початком використання тренажера слід перевірити, щоб стропи, фіксатори та інші важливі деталі були у технічно справному положенні.
  • Починати тренування на тренажері потрібно з підходу розминки (малою вагою).
  • Якщо виникло питання про те, як використовувати тренажер, не нехтуйте консультацією тренера, обов’язково зверніться до нього за допомогою.
  • У разі виявлення поломки тренажера обов’язково проінформуйте тренера.

Висновок

Тренажери потрібні як професіоналам, так і новачкам. Поки м’язи не адаптувалися до навантаження, правильніше тренувати їх на тренажерах, ніж відразу переходити до силової рами і жимових лав. За допомогою тренажерів можна піднімати вагу в кілька разів більше за той, який би висів на тій же штанзі або знаходився в руках, наприклад, гантелі. Також тренажери активно використовують під час сушіння . Вони дозволяють тренувати м’язи ізольовано, сконцентрувати зусилля на напрузі конкретного м’яза.

Залишити відповідь