Вітаміни  (лат. vita життя + аміни) – низькомолекулярні органічні сполуки різної хімічної природи, абсолютно необхідні нормальної життєдіяльності організмів. Є незамінними харчовими речовинами, т.к. за винятком нікотинової кислоти вони не синтезуються організмом людини і надходять головним чином у складі продуктів харчування.

На відміну від усіх інших життєво важливих харчових речовин (незамінних амінокислот, поліненасичених жирних кислот і т.д.), вітаміни не мають пластичних властивостей і не використовуються організмом як джерело енергії. Беручи участь у різноманітних хімічних перетвореннях, вони надають регулюючий впливом геть обмін речовин і цим забезпечують нормальний перебіг практично всіх біохімічних і фізіологічних процесів у організмі.

Більшість відомих вітамінів представлено не одним, а кількома сполуками ( вітамерами ), що мають подібну біологічну активність. Для найменування груп подібних споріднених з’єднань застосовують літерні позначення; вітамери прийнято позначати термінами, що відбивають їхню хімічну природу. Прикладом може бути вітамін В 6 , група якого включає три вітаміни: піридоксин, піридоксаль і піридоксамін.

Відомо 13 незамінних харчових речовин, які, безумовно, є вітамінами  (див. табл.). Їх прийнято ділити на  водорозчинні  та  жиророзчинні .

Таблиця, номенклатура вітамінів та їх специфічні функції для людини.

ВітамінВітамериАктивні форми вітамінівСпецифічні функції вітамінів
Розділ таблиці: “Водорозчинні вітаміни”
Вітамін САскорбінова кислота, дегідро-аскорбінова кислотаНе відоміБере участь у гідроксилюванні проліну в оксипролін у процесі дозрівання колагену
Тіамін (вітамін В 1 водорозчинний )ТіамінТіаміндіфосфат (ТДФ, тіамінпірофосфат, кокарбоксилаза)У формі ТДФ є коферментом ферментів вуглеводно-
енергетичного обміну
Рибофлавін (вітамін В 2 водорозчинний )РибофлавінФлавінмононуклеотид (ФМН), флавін-аденіндинуклеотид (ФАД)У формі ФМН та ФАД утворює простетичні групи флавінових оксидоредуктаз – ферментів енергетичного, ліпідного, амінокислотного обміну.
Пантотенова кислота (застаріла назва – вітамін В5)Пантотенова кислотаКофермент А(коензим А; КоА)У формі КоА бере участь у процесах біосинтезу, окислення та інших перетвореннях жирних кислот та стеринів (холестерину, стероїдних гормонів), у процесах ацетилювання, синтезі ацетилхоліну
Вітамін В 6
водорозчинний
Піридоксаль, піридоксин, піридоксамінПіридоксальфосфат (ПАРФ)У формі ПАЛФ є коферментом великої кількості ферментів азотистого обміну (трансаміназ, декарбоксилаз амінокислот) та ферментів, що беруть участь в обміні сірковмісних амінокислот, триптофану, синтезі гема
Вітамін В 12  водорозчинний
(кобаламін)
Ціанокобаламін, окси-кобаламінМетилкобаламін (СН 3 В 12 ), дезоксіаденозил-кобаламін (дАВ 12 )У формі СН 3 В 12 бере участь у синтезі метіоніну з гомоцистеїну; у формі дАВ 12 бере участь у розщепленні жирних кислот і амінокислот з розгалуженим ланцюгом або непарним числом атомів вуглецю
Ніацин (вітамін РР водорозчинний)Нікотинова кислота, нікотинамідНікотинамідаденін-
дінуклеотид (НАД); нікотинамід-аденіндинуклеотид-
фосфат (НАДФ)
У формі НАД і НАДФ є первинним акцептором і донором електронів і протонів в окислювально-відновних реакціях, що каталізуються різними дегідрогеназами
Фолат (застаріла назва – вітамін В с )Фолієва кислота, поліглютамати фолієвої кислотиТетрагідрофолієва кислота (ТГФК)У формі ТГФК здійснює перенесення одновуглецевих фрагментів при біосинтезі пуринових основ, тимідину, метіоніну.
Біотин (застаріла назва – вітамін Н)БіотинЗалишок біотину, пов’язаний з e-аміногрупою залишку лізину в молекулі апоферментуВходить до складу карбоксилаз, що здійснюють початковий етап біосинтезу жирних кислот
Розділ таблиці “Жиророзчинні вітаміни (не розчиняються у воді)”
Вітамін АРетинол, ретиналь, ретиноєва кислота, ретинолу ацетатРетиналь, ретинілфосфатУ формі ретиналя входить до складу зорового пігменту родопсину, що забезпечує сприйняття світла (перетворення світлового імпульсу на електричний). У формі ретинілфосфату бере участь як переносник залишків цукрів у біосинтезі глікопротеїдів
Вітамін D
(кальцифероли)
Ергокальциферол (D 2 );
холекальциферол (D 3 )
1,25-Діоксихоле-кальциферол
(1,25-(ОН) 2 -D 3 )
Гормон, що бере участь у підтримці гомеостазу кальцію в організмі; посилює всмоктування кальцію та фосфору в кишечнику та його мобілізацію зі скелета; впливає на диференціювання клітин епітеліальної та кісткової тканини, кровотворної та імунної систем.
Вітамін Е (токофероли)α-, β-, γ-, δ-токоферолиНайбільш активна форма α-токоферолВиконує роль біологічного антиоксиданту, що інактивує вільнорадикальні форми кисню, захищає ліпіди біологічних мембран від перекисного окиснення.
Вітамін КФіллохінон (вітамін К 1 ); менахінони (вітаміни К 2 ) 2-метил-1,4-нафтохінон (менадіон, вітамін К 3 )Дигідровітамін КБере участь у перетворенні препротромбіну на протромбін, а також в аналогічних перетвореннях деяких білків, що беруть участь у процесі згортання крові, та кісткового білка остеокальцину.

Прийом вітамінів у дозах, які істотно перевищують фізіологічну потребу, може призвести до небажаних побічних ефектів, а іноді й до тяжкої інтоксикації. Подібні патологічні стани називають  гіпервітамінозами . Особливо небезпечно застосування високих доз вітамінів D і А .

Вітаміни водорозчинні значно легше виводяться з організму, і лише перевищення фізіологічної дози в десятки і сотні разів, особливо при парентеральному введенні, може зумовити виникнення неспецифічних побічних ефектів (нудоти, діареї, кропив’янки), що швидко зникають при відміні препаратів, .

Голова експертної комісії Англійського державного Агентства зі стандартизації харчових продуктів професор Майкл Лангман переконаний, що « за останні кілька років ми зібрали достатньо доказів того, що певні вітаміни у великих дозах можуть завдати шкоди здоров’ю людини ».

Залишити відповідь